ABD, Karzai’nin Talebini Önemsemedi

Şehirler
Kabil’den Abu Dabi’ye gelen ABD Savunma Bakanı Leon Panetta’nın beraberindeki bazı askeri yetkililer, talebin uluslararası güçlerin Afganistan’dan aşamalı olarak çekilmesi takv...
EMOJİLE

Kabil’den Abu Dabi’ye gelen ABD Savunma Bakanı Leon Panetta’nın beraberindeki bazı askeri yetkililer, talebin uluslararası güçlerin Afganistan’dan aşamalı olarak çekilmesi takvimini etkileyecek türde olmadığını ifade etti.

Adlarının açıklanmasını istemeyen yetkililer, mevcut durumda çekilme takviminin değişmesi gerektiğini düşünmek için hiçbir neden olmadığını, Karzai’nin de takvimde değişiklik talep etmediğini belirtti.

ABD Savunma Bakanı ile görüşen Karzai, Panetta’ya, ”Ülke güvenliğinin tamamının sorumluluğunu almaya hazır olduklarını, bu sürecin 2014 yerine 2013’te tamamlanmasını tercih edeceklerini” söylemişti.

Karzai ayrıca uluslararası güçlerin Afgan köylerinden çekilerek büyük üslerle sınırlandırılması talebinde de bulunmuştu.

Afganistan’da NATO öncülüğünde görev yapan Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) muharip güçlerin çekilmesine paralel olarak, ülke güvenliğinin sorumluluğunu aşamalı olarak Afgan güçlerine devretmeye başladı, her iki sürecin de 2014 sonunda tamamlanması bekleniyor.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme