“Zeytinyağı anne sütü kadar değerli, bol bol tüketilmeli’’

Yetişkin Sağlığı
Edebiyattan bilime, sağlıktan eğitime birbirinden farklı konu ve konukların yer aldığı Boğaziçi Üniversitesi ‘’BÜ’yülü Bir Gün’’ etkinliğine katılan Prof. Dr. Canan Karatay’ın “Beslenme Tuzakları” baş...
EMOJİLE

Edebiyattan bilime, sağlıktan eğitime birbirinden farklı konu ve konukların yer aldığı Boğaziçi Üniversitesi ‘’BÜ’yülü Bir Gün’’ etkinliğine katılan Prof. Dr. Canan Karatay’ın “Beslenme Tuzakları” başlıklı konuşması büyük ilgiyle izlendi.

Sağlıklı olmak istiyorsanız hayatınıza şekeri ve ekmeği sokmayın diyen Prof. Karatay, “Ekmek ve şeker vücudunuzdaki tüm hastalıkların baş kaynağıdır, yediğimiz, içtiğimiz şekerler, ekmekler ve işlenmiş tüm karbonhidratlar hastalıkların sebebidir” dedi. Sağlıklı bir vücudun ilaca ihtiyacı olmadığını söyleyen Karatay, sağlıklı yağların ve kolesterolün faydalı olduğunun altını çizdi.

Doğal olmayan trans yağların tehlikeli olduğunu ifade eden Canan Karatay, bu yağların kalp krizi ve felç nedeni olduğunu söyledi. Bütün kimyasalların, böcek ve tarım ilaçlarının işlem görmüş karbonhidratların, bakım ve temizlik ürünlerinin hastalıklara sebebiyet verdiğini söyleyen Karatay, sigara, hava kirliliğinin, hareketsizlik, aşırı stres, radyasyon ve elektromanyetik kirliliğin de hastalıklara sebep verdiğini ifade etti.

Kaya tuzunun çok önemli bir mineral olduğunu belirten Prof. Canan Karatay, Çankırı’da bulunan Tuz Mağarası’nın önemli bir rezerv olduğunu aktararak kaya tuzunun sağlık için önemli bileşenleri barındırdığını, dünyada kaya tuzu odalarının yapıldığını ve bu odalarda bazı hastalıkların tedavi edildiğini söyledi. Zeytinin, zeytinyağının anne sütü kadar değerli olduğunu belirten Karatay, “Zeytinyağı en sağlıklı meyve suyudur. Zeytinyağının içeriği anne sütünün aynısıdır. Ana sütünde ne varsa zeytinyağında da vardır.” ifadelerini kullandı.

’BÜ’yülü Bir Gün’’ün bu yılki konukları arasında tarihçi, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı,oyuncu ve yazar Gülriz Sururi ve kalp ve iç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın yanı sıra, Hürriyet Gazetesi Eğitim Servis Müdürü ve köşe yazarı gazeteci Nuran Çakmakçı, Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü ve Köşe Yazarı Şeref Oğuz, Pegasus Hava Yolları CEO’su Mehmet Nane (BÜ ’90), akademisyen, ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin, inovasyon ve girişimcilik danışmanı Alphan Manas, akademisyen Doç. Dr. Ayşen Candaş (BÜ’ 92), CNN TÜRK Ekonomi Müdürü, televizyon programcısı Emin ÇapaProf. Dr. Aytül Erçil ( BÜ ’79), psikiyatrist Dr. Gülcan Özer, akademisyen Doç. Dr. Serra Müderrisoğlu ve akademisyen Yalın Alpay (BÜ ’07) olmak üzere sanat, iş dünyası, medya, sağlık, psikiyatri, akademi gibi çok farklı alanlarda mesleki başarılarıyla tanınmış birbirinden seçkin ve renkli isimler yer alıyor.

Güney Kampüs’ün tarihi tünelleri ilk kez mezunlara ziyarete açıldı

Büyülü Bir Gün’ün en ilgi çekici etkinliklerinden biri de Boğaziçi Üniversitesi Kültür ve Sanat Komisyonu BUKAL rehberliğinde gün boyu düzenlenen olan geziler oldu. Güney Kampüste tarihi binaları yer altından birbirine bağlayan tüneller Boğaziçi mezunları için özel olarak ilk defa ziyarete açıldı. Rehberli bir tur olarak gerçekleştirilen gezide yapımı 1800’lere uzanan tarihi tüneller gezildi. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme