Yetişkin Sağlığı

Zerdeçal Felçlilere Umut Oldu!

ABD’de Los Angeles Cedars-Sinai Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılar, tavşanlarda alınan olumlu sonuçlardan sonra ilacı insanlarda denemeye hazırlanıyor. İlgili KonularSağlık Beyin hücrelerine ulaşan ilaç, kas ve hareket sorunlarını azaltıyor. Zerdeçal, Hint Ayurveda..

Zerdeçal Felçlilere Umut Oldu!

ABD’de Los Angeles Cedars-Sinai Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılar, tavşanlarda alınan olumlu sonuçlardan sonra ilacı insanlarda denemeye hazırlanıyor.

İlgili KonularSağlık Beyin hücrelerine ulaşan ilaç, kas ve hareket sorunlarını azaltıyor.

Zerdeçal, Hint Ayurveda tıbbında yüzlerce yıldır kullanılıyor. Laboratuvar çalışmaları zerdeçalın içindeki kurkumin maddesinin birçok faydası olabileceğine işaret ediyor.

Bununla birlikte, kurkimin, beyni potansiyel zehirli moleküllere karşı koruyan kan beyin duvarını aşamıyor.

Çalışmalarının sonuçlarını bir felç konferansında açıklayan Amerikalı bilimadamları, yapısını biraz değiştirerek geliştirdikleri CNB-001 adlı yeni kurkumin türünün bu duvarı aşabildiğini söyledi.

Tavşanlar üzerindeki çalışmalar, CNB-001’in insanlarda felçten üç saat sonraya kadar etkili olabileceğini gösteriyor.

Araştırmaya öncülük eden Dr. Paul Lapchak, geliştikleri ilacın "bazı kritik mekanizmaları" etkileyerek felçten sonra beyin hücrelerini canlı tutabileceğini söyledi.

Felç sırasında oksijensiz kandan mahrum kalan beyin hücreleri ölürken, bunun başlattığı zincirleme rekasiyon hasar gören bölgenin büyüklüğünü artırabiliyor. Buna bağlı olarak da hastadaki fonksiyon bozukluklarının seviyesi artıyor.

Dr. Lapchak, CNB-001’in beyin hücrelerinin tahribatını hızlandıran dört sinyal yolunu tamir ettiğini belirtti.
 

BBC

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL