Yetişkin Sağlığı

Zehirli Şeker Çocukları Tehdit Ediyor

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarının  obeziteyi engellemek ve öğrencileri bilinçli beslenmeye teşvik etmek amacıyla okul kantinlerinde kola, hazır meyve suları, enerji içecekleri, hamburger, kızartma,..

Zehirli Şeker Çocukları Tehdit Ediyor

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarının  obeziteyi engellemek ve öğrencileri bilinçli beslenmeye teşvik etmek amacıyla okul kantinlerinde kola, hazır meyve suları, enerji içecekleri, hamburger, kızartma, cips gibi ürünleri yasaklamasını gelecek nesillerimizin sağlıklı yetişmeleri adına önemli bir adım olarak değerlendirdi.

Şişmanlık ve obezitenin, tüm dünyada çocuk ve erişkinleri etkileyen, son yıllarda sıklığı giderek artan ve endişe duyulan önemli bir halk sağlığı sorunu haline geldiğinin altını çizen Gök, istatistiklerin son 10 yılda dünyada fazla kilolu birey sayısının 200 milyondan 300 milyona ulaşarak yüzde 50’lik artış gösterdiğini ve bugün dünyada yaklaşık 1 milyara yakın insanın şişman olduğunu söyledi. Türkiye’de ise yapılan son araştırmalarda obez ve diyabetli sayısının kadınlarda yüzde 34, erkeklerde ise yüzde 107 oranında artmasının, gerekli önlem alınmadığı taktirde önümüzdeki 10 yıl içinde toplumun önemli kısmının obez olması ihtimalini ortaya koyabileceğine dikkat çeken Gök, “Kaldı ki, BM Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de geçtiğimiz dönemlerde özellikle 12 yaş altı çocukları obezite ve ilgili diğer hastalıklardan korumak için hükümetlere çağrıda bulunarak kola, hamburger, cips gibi üretim yapan firmalara karşı sağlıksız olan gıdaların teşvik edilmemesi uyarısında bulunmuştur” diye konuştu.

Dünya genelinde ve ülkemizde çocuklarda obeziteye neden olan yanlış tüketimlerden birisinin kola, gazoz gibi gazlı içecekler olduğunun tıp çevrelerince de sürekli olarak gündeme getirildiğini ifade eden Gök şunları söyledi:

“Bu içeceklerin aşırı tüketilmesi durumunda obeziteye, diğer yandan süt ve kalsiyum alımını olumsuz etkilemesinden dolayı da kemik erimesine yol açtığı söylenmektedir. Şüphesiz ki bu söylemlerin içi boş değildir ve obezite kader değildir. Çocuklarımızın hamburger, sandoviç, cips gibi hazır gıda ile gazlı içecek tüketimi azaltıldığında ve bunların yerine sebze meyve, et ve süt ürünleri ile beslendiğinde obezite riskleri de azalacak ve daha sağlıklı nesiller yetişeceği ise şüphesizdir. Uzmanlar tarafından gazlı içecekler ve hamburger dışında obezite ve beraberinde başta kanser olmak üzere alzheimer, kalp, astım gibi birçok hastalığın bir başka ve önemli nedenlerinden birisinin de tatlandırıcılar olduğuna işaret edilmektedir. Halk sağlığını tehdit eden tatlandırıcıların yetişen yeni nesil çocukların 20-30 yıl sonra geleceklerini körelteceği gerçeği çok uzaklarda değildir. Şeker-İş Sendikası olarak bugüne kadar yaptığımız basın açıklamaları ve bilgilendirme toplantılarının hemen hepsinde, dünya ülkeleri örneğinde olduğu gibi ülkemizde de bu konuda acil olarak bir eylem planının hayata geçirilmesi ve ilköğretim okullarında çocukların bilinçlendirilmesine yönelik farkındalık oluşturacak kısa film ve fragmanlarla bilgilendirme toplantılarının yapılması gerektiği konusunda yetkililere çağrıda bulunduk.”

NBŞ’ler çocuklarımızı tehdit ediyor

Birçok Avrupa ülkesinin NBŞ tesislerini kapattığını ya da üretimini durdurduğunu, bazı çevrelerin ise ısrarla bu ülkelerde NBŞ üretimi yaptıklarını hatırlatan Gök, Nişasta Bazlı Şekerler konusunda duydukları kaygıları sıcağı sıcağına toplumla paylaşmaya çalıştıklarını kaydetti. Özellikle mısır şurubundan üretilen kola, meyve suyu, gazoz gibi içeceklerle çikolata, tatlı, kek, pasta ve dondurma gibi yüzlerce ürünün obeziteye bağlı kansere de davetiye çıkarabileceğine vurgu yapan Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, mısır şurubunun, şeker pancarından elde edilen şekerden daha ucuz ve taşınması kolay olması sebebi ile tercih edildiğini, üreticilerin daha düşük maliyetlerle ceplerine girecek paraların hesabını yaparak halkın sağlığını ikinci plana ittiklerini ve çocuklarımızın büyük tehlike altında olduğunu söyledi. Gök, “Ancak, bütün uyarılarımıza rağmen ülkemizde yüzde 10’luk kısmına müsaade edilen NBŞ üretim kotasının indirilmesi beklenirken, geçtiğimiz günlerde  tam tersi bir uygulamayla Bakanlar Kurulu Kararıyla bu rakamın yüzde 15’e çıkartılması, camiamızda adeta travma etkisi yaratmıştır. Avrupa’da kişi başına düşen 1.5 kg tatlandırıcı miktarı ülkemizde ne yazık ki 6 kilogramın üzerine çıkmıştır. İnsanlarımızın artık nişasta bazlı şekerlerin zararları konusunda bilinçlenmesi gerekmektedir” dedi.

Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı’nın attıkları adım önemli

Geçtiğimiz günlerde Zonguldak Ereğli’de 9 yaşındaki ilköğretim öğrencisi Taha Soysal’ın özellikle kola tüketimi sonucu obeziteden ölümüne de değinen Gök, bugüne kadar Şeker-İş Sendikası’nın haklı feryatlarının Soysal’ın ölümüyle bir kez daha doğrulandığını iddia etti. “Soysal gibi küçük bedenlerin ölümü bizi ticari kaygı ile suçlayanların yüzünde adeta bir tokat gibi patlamıştır. Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarının geç de olsa obeziteyi engellemek ve öğrencileri bilinçli beslenmeye teşvik etmek amacıyla okul kantinlerinde kola, hazır meyve suları, enerji içecekleri, hamburger, kızartma, cips gibi ürünleri yasaklamasını gelecek nesillerimizin sağlıklı yetişmeleri adına önemli bir adım olarak görürken, tıp çevreleri tarafından obezite ve obeziteye bağlı hastalıkların nedeni olarak gösterilen Nişasta Bazlı Şekerlerin kotasının Avrupa ülkeleri seviyesine indirilmesi konusunda da adım atacağına olan inancımızı sürdürmek istiyoruz” diye konuşan Gök, bundan sonra başka Taha Soysal’ların ölmemesi adına ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL