Yetişkin Sağlığı

“Zayıflama hapları öldürebilir ve zayıflatmaz”

En ufak kalp rahatsızlığında bu hapların ölümcül olabileceğini söyleyen Karatoprak, “Verdiğiniz kiloyu geri almanız da kesin” dedi.   Mango hapı kullandıktan sonra hayatını kaybeden Nilüfer Gülmez 35 yaşındaydı. Balıkesir’de, radyodan..

“Zayıflama hapları öldürebilir ve zayıflatmaz”

En ufak kalp rahatsızlığında bu hapların ölümcül olabileceğini söyleyen Karatoprak, “Verdiğiniz kiloyu geri almanız da kesin” dedi.
 
Mango hapı kullandıktan sonra hayatını kaybeden Nilüfer Gülmez 35 yaşındaydı.

Balıkesir’de, radyodan duyup sipariş ettiği ‘Afrikan mangosu zayıflama hapını’ kullandıktan sonra rahatsızlanan Nilüfer Gülmez’in 33 gün yoğun bakımda tutulduktan sonra hayatını kaybetmesi ile gündeme gelen zayıflama ilaçları için, geriatri uzmanı Türk Doktor Orhan Karatoprak’tan uyarı geldi. Hürriyet’ten Rıza Canikli’nin haberine göre, ABD’de yayınlanan iki kitabı (The Gene Makeover ve MdFatLoss.com) sonrası dikkatleri üzerine çeken ve ABD sağlık sektörünün en saygın derecelendirme kuruluşlarından “Castle Connely Medical”ın en iyi 32 doktor arasında gösterdiği Dr. Karatoprak, Afrikan Mangosu ile ilgili şu uyarılarda bulundu: “Afrikan mangosu, son zamanlarda ABD’de TV ve süpermarketlerde satılmaya başlandı. Doktorların önermediği, reçetesiz hiç bir ilacın hastaya faydası olmaz.”

“100’DE 1 İŞE YARAR”
Dr. Karatoprak, uyarılarına şöyle devam etti: “Fiber şeklinde, açlığı gidermek için buna benzer glucoman ve aneninler var. Bunların ne zararı ne faydası var. Bu ilaçları alanlardan 10 kişi kilo verebildiyse, bin kişi vermemiştir. Ama bu ürünleri pazarlayanlar bunu açıklamaz. Bunları gerçek ilaç kuruluşları üretmiyor. Bunlara kanılmamalı. Reçetesiz ilaçlar mutlaka doktora danışılmalı. Bunlar ticari amaçla piyasaya sürülen ilaçlardır. Kilo kaybı çok büyük bir pazar, insanlar maalesef bu bilgilere çok çabuk cevap verdikleri için bu piyasa çabuk büyüyor.”

‘EN UFAK KALP RAHATSIZLIĞI VARSA BU HAP ÖLDÜREBİLİR’
Dr. Orhan Karatoprak, bu hapı kullandıktan sonra 33 gün yoğun bakımda kalıp ardından can veren Nilüfer Gülmez’le ilgili de, şunları söyledi: “Kalbinde ufak bir rahatsızlık bile varsa, zayıflatıcı haplar yüzünden yaşadığı kas kaybından dolayı kalbi olumsuz etkilenebilir. Kalbi aritmiye girebilir. Araştırmalar kilo kaybının yağdan değil, kas ve vücut suyu kaybından kaynaklandığını gösteriyor. Bu ürünlerin yüzde 99’u iştahı kesip kilo kaybetmeye yöneliktir. Bu vücut fizyolojisine tamamen aykırıdır. Çünkü kas kaybı vücut metabolizmasının kaybına neden olur. Vücut metabolizması yavaşladığından vücudun kalori yakma kapasitesi düşer. Böylece o kişi kesinlikle kaybettiği kiloları tekrar geri alır.”

Hürriyet
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL