Yumurtaya alerjisi olanlar lor yesin

Yetişkin Sağlığı
Lorun içerisindeki proteinin biyolojik değerliliği 126 olarak tespit edildi. Yumurta proteini 100 kabul ediliyor. Yumurtadan daha değerli biyolojik değerliliği var. Yani protein değerleri yumurtadan b...
EMOJİLE

Lorun içerisindeki proteinin biyolojik değerliliği 126 olarak tespit edildi. Yumurta proteini 100 kabul ediliyor. Yumurtadan daha değerli biyolojik değerliliği var. Yani protein değerleri yumurtadan bile yüksek.

Kadın ve Kadın internet sitesinin haberine göre Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Özdemir, lor peynirinin içerisindeki proteinin biyolojik değerliliğinin 126 olarak tespit edildiğini  belirterek, “Yumurta proteini 100 kabul ediliyor. Lorun, yumurtadan daha yüksek biyolojik değerliliği var. Yumurta alerjisi olan bir kişi, lor yiyerek bu protein ihtiyacını çok rahat karşılayabilir” dedi. 

Süt ve ürünleri üzerine uzun yıllar bilimsel çalışmalar yürüten Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, süt ve süt ürünlerinin insan sağlığı açısından önem arz ettiğini ve her yaşta bolca tüketilmesi gerektiğini söyledi. 

Kahvaltıda çay yerine süt için

Türkiye’de, Avrupa ülkelerine oranla oldukça az süt tüketildiğini belirten Özdemir, sabah kahvaltılarında çay yerine taze süt tüketilmesinin daha sağlıklı olacağını ifade etti. 

Kemik erimesinin çok büyük bir sorun olduğuna dikkat çeken Özdemir, “Kemik erimesi, Türkiye’de 50’li yaşlarda başlıyor. Bu yurt dışında daha geç  başlıyor çünkü süt ürünleri tüketimi çok yüksek. Bizim Türkiye’deki tüketimimizin en az beş katı. Sütün yanı sıra peynir, süt, tereyağı tüketimleri de çok fazla. Türkiye’nin süt üretim ve tüketiminin yetersiz olduğunu görüyoruz” diye konuştu. 

Süt ve süt ürünlerinin özellikle son yıllarda fiyatının yükseldiğini vurgulayan Özdemir, bu ürünlerin fiyatları konusunda bir düzenleme yapılmasını ve tüketiminin teşvik edilmesini önerdi.

Yoğurdu akşam sütü sabah tüketin

Yoğurdun akşam tüketildiğinde bağırsakları rahatlattığını ve rahat uyumayı sağladığını anlatan Özdemir, sütün şişkinlik yapabileceği için sabah tüketilmesinin daha iyi olacağını söyledi. 

Çökelek ile lorun iyi ayırt edilmesi gerekiyor

Süt ve süt ürünleri içerisinde yer alan lor peynirinin de oldukça  faydalı olduğunu belirten Özdemir, “Biyolojik değerindeki protein peynirde mi  yoksa sütte mi daha değerli derseniz, kesinlikle lordaki protein çok değerlidir. Lor, peynirin alt suyundan yapılır. Sütten elde edilen lor benzeri gıdaya çökelek diyoruz. Halkın bu ayrımı iyi yapması gerekiyor. Lor farklıdır, çökelek  farklıdır” dedi. 

Peynir altı sudan yapılan lorun, çok besleyici olduğunun altını çizen  Özdemir, şunları kaydetti: “Lorun içerisindeki proteinin biyolojik değerliliği 126 olarak tespit  edildi. Yumurta proteini 100 kabul ediliyor. Yumurtadan daha değerli biyolojik  değerliliği var. Yani protein değerleri yumurtadan bile yüksek. Yumurta alerjisi  olan bir kişi, lor yiyerek bu protein ihtiyacını çok rahat karşılayabilir.  Yumurtada sütten ilave bir aminoasit yok. Süt ürünleri, vücudumuzun ihtiyaç  duyduğu aminoasitleri yeterli ve dengeli karşılıyor. Yani süt ürünlerinin yumurtadan herhangi bir eksikliği olmaz.” 

Prof. Dr. Özdemir, “Sütteki toplam protein değerliliği 88, normal peynirdeki protein değerliliği ise 75’dir. Tahılların biyolojik değerliliği de  67’li rakamlarda. Et proteinlerinin biyolojik değerliği ise 85’li rakamlarda. Vücudumuza faydalılığı açısından lorun proteini 126 ve daha değerli” dedi. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme