Yumurtalar hastalık saçıyor!

Yetişkin Sağlığı
Sağlıklı beslenme konusunda uyarılarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Yavuz Dizdar, ülkemizdeki gıda gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi. Normal koşullarda her tavuğun günde 2 yumurta verebileceğini söyl...
EMOJİLE

Sağlıklı beslenme konusunda uyarılarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Yavuz Dizdar, ülkemizdeki gıda gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi. Normal koşullarda her tavuğun günde 2 yumurta verebileceğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Dizdar, “Piliçler 23 saat ışığa maruz bırakılıyor. GDO’lu yemlerle beslenip, kısa sürede satışa hazır hale geliyor. Bunun üzerine birde 40’a 40 santimetrelik kafeslere 3 tane pilici sığıştırıyorlar. Buda ciddi anlamda bir stresi anlamına gelir” dedi. Bu durumun da piliçlerde fazla kortizon salgılanmasına neden olabileceğini belirten Yrd. Doç. Dr.Dizdar, “Fazla kortizon salgılayan tavuklar kortizonlu yumurta yumurtlarlar ve dolayısıyla bu da bizim bolca kortizon alarakşeker, kalp, böbrek gibi hastalıklara davetiye çıkardığımızı gösterir” dedi.

Kadınvekadın.net’te yer alan habere göre, Yrd. Doç. Dr. Dizdar, klorun besinler için kullanılmasının kimse tarafından sorgulamadığını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Yumurtanın kabuğu geçirgendir. Klor rahatlıkla yumurtanın içine geçer. Zaten yumurtanın bembeyaz olması bunu gösteriyor. Ayrıca yumurtalar klorlandığı için asla kokmuyor. Endüstriyel yumurtalar, zor kırılır. Oysaki doğal yumurtalar böyle değildir” dedi. 

Pilicin yemiyle oynayarak yumurtanın içeriğinin değiştirilmesinin mümkün olduğunu ifade eden Dr. Dizdar şunlara dikkat çekti: “Omega-3, selenyum katkılı ve çinko takviyeli gibi yumurtalar yeni bir ürün piyasası oluşturdu. A vitamini zengini yumurtaların üretilmesi de mümkündür; ancak bu durum hayvanın fizyolojisini değiştirir.” 

Yumurtayı olabildiğince kısa sürede alıp, işletmelerin karlarını en yükseğe çıkarmaya çalıştıklarını dile getiren Doç. Dr. Yavuz Dizdar sözlerine şöyle sonlandırdı: “Raf ömrünü uzatmak amacıyla yumurtaları yıkıyorlar. Bu da soğuk ortamlarda yumurtanın ömrünü 3 aya kadar uzatıyor.” 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme