Yorgun hissettiren 6 besin!

Yetişkin Sağlığı
İşte size yorgun hissettiren o yiyecekler.. Muz Muz, kabak çekirdeği gibi yüksek oranda magnezyum içeren besinler, insanı yoruyor. Çünkü uzmanlara göre bu mineral aslında bir kas gevşetici ve yatmadan...
EMOJİLE

İşte size yorgun hissettiren o yiyecekler..

Muz

Muz, kabak çekirdeği gibi yüksek oranda magnezyum içeren besinler, insanı yoruyor. Çünkü uzmanlara göre bu mineral aslında bir kas gevşetici ve yatmadan önce tüketmek için harika. Ancak güne başlarken ya da gün ortasında yemek, başlangıçta enerjinizi yükseltse de 1 saat sonra enerjinizin düşmesini sağlayacaktır.

Beyaz ekmek

Tam buğday ekmeği, kahverengi pirinç yerine beyaz ekmek, beyaz pirinç gibi yüksek glisemik endeksli karbonhidrat tüketmek, size kendinizi güçlü ve tok hissettirmez. Yüksek glisemik karbonhidratlar fazla lifli değildir. Dolayısıyla sizi çabuk acıktırır, tam tahıllı gıdalarda olduğu gibi enerji seviyenizin akışını düzenli hale getirmez.

Kırmızı et

Yüksek oranda yağ içeren kırmızı et tercih ettiğinizde, sizi bitkin hale getirebilir. Çünkü bu yağları yakmak çok fazla enerji gerektirir ve vücudunuzun enerjisi tamamen buna odaklanır. Uzmanlar bunun yerine balık yemenizi öneriyor. Çünkü balık, beyin fonksiyonlarına ve odaklanmaya yardım ettiği kanıtlanmış olan omega 3 yağ asitleri içerir. Bu da sizin enerjinizi yükseltir.

Vişne

Araştırmalar, vişne ve vişne suyunun doğal uyku ilacı olduğunu gösteriyor. Çünkü yüksek oranda melatonin içeriyor. Uykuyu düzenlemeye yardımcı olan vişne, uyku sorunu olanlar için mükemmel olsa da gün ortası yiyeceği olarak pek tavsiye edilmiyor.

Tatlı

Öğle yemeğinde yediğiniz yüksek miktarda şeker içeren tatlılar, sizi hızla yemek komasına sokabilir. Şeker, beyinde çok fazla triptofan amino asidinin açığa çıkmasına yol açan vücudunuzdaki insülini artırır. Bu da sizi uykulu hale getirir. Dolayısıyla öğle yemeğinde tatlı yemeyip, size enerji gerektirmeyen bir zamanda kendinizi tatlıyla şımartmak daha mantıklı.

Kahve

Beklenilenin aksine kafein miktarı yüksek olan kahve ve çay, size kendinizi yorgun hissettirebilir. Size, içtikten bir ya da bir buçuk saat kadar sonra hızlı bir uyanıklık hali kazandırsa da kafein etkisi azalınca yorgun hissedebilirsiniz. Uzmanlar, günde 200 ya da 300 miligram kadar kafeinin küçük dozlar halinde, uzun zamana yayarak, belki öğlene kadar içilmesi gerektiğini söylüyor. Bu, sizi öğlen 2’ye kadar dinç tutar ve eve gideceğiniz saati iple çekmek zorunda kalmazsınız. Uzmanlar sabahları enerjik olmak için en iyi yolun kahvaltı etmek olduğunu, sadece kahve içerek sabah saatlerini geçirmemek gerektiğini söylüyor. Lif içeren tam tahıllı yiyecekler, az miktarda protein içeren besinler ve bir miktar meyve öneriyorlar. Bu kombinasyon size gün boyu ihtiyacınız olan enerjiyi verecektir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme