Yetişkin Sağlığı

Yolculukta Hastalanmasın

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde herkesi 9 günlük uzun bir tatil heyecanı sardı. Kimi aileler tatil için yurt dışını tercih ederken kimileri de ülkemizin tatil yörelerine doğru yola çıkacak. Peki bebek..

Yolculukta Hastalanmasın

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde herkesi 9 günlük uzun bir tatil heyecanı sardı. Kimi aileler tatil için yurt dışını tercih ederken kimileri de ülkemizin tatil yörelerine doğru yola çıkacak. Peki bebek ve çocuklarla tatile giderken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, çocuklarla güvenli tatil yapmanın yollarını anlattı: ‘Yola çıkmadan önce çocuk hafif bir şeyler (örneğin; kraker-ekmek-elma suyu gibi) yemelidir. Araba yolculuklarında 2-3 saat sonra ara verilmesi ve temiz hava alınması bulantıları azaltabilir. Çocuğun pencereden dışarısını gözleyebilmesi sağlanmalıdır. Çocuk, yolculuk sırasında uyuyabilirse ya da gözlerini kapalı tutup dinlenebilirse de yolculuk daha rahat geçer. Bu önlemlere karşın bulantı ve kusmaya hazırlıklı olmak için yedek kıyafet, ıslak mendil ve ağzı kapalı torba bulundurmak faydalı olur’ diyor.

BUNLARI UNUTMAYIN

– Bebekler için çok sayıda ince pamuklu atlet, body ve şort
– Ateş ölçer termometre, ateş düşürücü fitil ve şurup
– Bebeğin beslenmesi ile ilgili tüm malzemeler (biberon, kaşık, kase, su bardağı vb.)
– Enseyi de koruyan şapka, güneş alerjisi, böcek ve sinek ısırıklarına karşı kullanılabilecek serinletici jel, nemlendirici ve yanık kremi
– Sıcak bölgelere tatile gidiliyorsa güneş kremi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL