Yetişkinleri de Etkiliyor Çocukları Da

Yetişkin Sağlığı
Alerjik rinit, ev tozu, polen ve hayvan tüyleri gibi maddelerin neden olduğu burundaki alerjik iltihap olarak tanımlanıyor. Alerjik rinite en çok sebep olan ise bitki polenleri. Hastalığın, baharın ba...
EMOJİLE

Alerjik rinit, ev tozu, polen ve hayvan tüyleri gibi maddelerin neden olduğu burundaki alerjik iltihap olarak tanımlanıyor. Alerjik rinite en çok sebep olan ise bitki polenleri. Hastalığın, baharın başlangıcından yaz sonuna kadar şiddetli bulgulara neden olabileceğini belirten Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Hamza Yazgan, alerjik rinit belirtilerini şöyle sıralıyor:

“Burun, boğaz ve kulakta kaşıntı hissi, hapşırık, burun akıntısı, gözlerin sulanması, burun tıkanıklığı, burun tıkanıklığı nedeniyle gece ağzı açık uyuma, horlama, öksürük, sık sık boğaz temizleme, yorgunluk, halsizlik ve derslerde dikkatini toparlayamama olarak sıralanabilir. Bu şikâyetlerden burunda tıkanma zamanla belirginleşir ve hapşırık ikinci plana geçer.

Tanı koymada hastanın öyküsü önemlidir. Öyküde, şikâyetlerin hangi mevsimde, hangi ortamlarda, nasıl ortaya çıktığı ve ailede alerji öyküsü olup olmadığının çok iyi sorgulanması gerekir. Alerjik rinitli çocuklar burun kaşıntısını gidermek için devamlı burnunu siler. Buna “alerjik selam” denir. Burnunu kaşıyan çocuğun burnundaki kıkırdak ve kemik kısımlarının birleştiği alanda yatay bir çizgi oluşur, bu çizgi genellikle iki yıldan uzun süren alerjik rinit işaretidir. Alerjik rinit sonucu oluşan kronik burun tıkanıklığı ve toplardamarlardaki dolgunluğa bağlı olarak gözaltında şişlik ve kesecikler oluşabilir. Hastanın sorgulaması ve muayene bulguları alerjiyi düşündürüyorsa alerji testleri uygulanır. Alerji testleri, deri testleri ya da kanda alerjenlerin incelenmesi yöntemleriyle yapılabilir.

İLAÇ VE AŞI İLE KONTROL ALTINA ALINABİLİR
Tedavide amaç alerjik rinit belirtilerini kontrol etmek ve hastanın yaşam kalitesini düzeltmektir. Ayrıca alerjik rinitin neden olabileceği sinüzit ve kulak iltihabı gelişimini önlemektir. Alerjik rinit tedavisinde çevresel alerjenlerle temasın önlenmesi, ilaç tedavisi ve aşı tedavisi kullanılabilir. Çevresel alerjenlerle temasın önlenmesi tedavinin en önemli bölümlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Hasta, ev tozu, polen ve hayvan tüylerinden korunma yöntemleri hakkında bilgi edinmelidir.

Alerjik rinit tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar antihistaminikler ve burun içine sıkılan kortizonlu spreylerdir. Antihistaminiklerin hapşırık, kaşıntı ve akıntıyı azaltıcı etkileri vardır. Burun içine uygulanan kortikosteroidli spreyler burundaki kaşıntı, akıntı, hapşırık ve tıkanıklığı giderir. Hekim tarafından önerilen doz ve sürede kullanıldığında çocuğun büyümesi üzerine olumsuz etkisi yoktur. Ayrıca alerjik rinitli çocuklarda aşı tedavisi de olumlu sonuç vermektedir.

ÇEVRENİZDEKİ ALERJENLERİ UZAKLAŞTIRIN
• Polen mevsiminde pencere ve kapıları kapalı tutun.
• Evinizin içindeki bitkileri uzaklaştırın.
• Evinizde tüylü hayvan beslemeyin.
• Kuştüyü yastık, yün yastık, yorgan, yatak yerine sentetik olanları kullanın. Yastık ve yorgan kılıfları kullanmaya özen gösterin.
• Sigara içmeyin ve yanınızda içirmeyin.
• Evde tüylü oyuncaklar bulundurmayın.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme