Yazın hangi meyveleri tüketmeli?

Yetişkin Sağlığı
Ntvmsnbc’de yer alan habere gre, Diyetisyen Şebnem Kandıralı, sıcak havalarda sağlığı korumaya yardımcı olan sebze ve meyveler hakkında şu bilgileri verdi: Karpuz: % 92 sudan oluşur. Y...
EMOJİLE

Ntvmsnbc’de yer alan habere gre, Diyetisyen Şebnem Kandıralı, sıcak havalarda sağlığı korumaya yardımcı olan sebze ve meyveler hakkında şu bilgileri verdi:

Karpuz: % 92 sudan oluşur. Yağsız, kolesterolsüz, çok düşük sodyumlu, düşük kalorili, iyi A vitamini ve yüksek C vitamini kaynağıdır.

Kavun: % 90 sudan oluşur. Yağsız, kolesterolsüz, sodyumsuz ve düşük kalorilidir. İyi potasyum, A ve C vitamini kaynağıdır.

Narenciye: Greyfurt % 91 sudan oluşur. Yağsız, kolesterolsüz, sodyumsuzdur. İyi C vitamini, yüksek potasyum kaynağıdır. Yarım greyfurt bir yetişkinin günlük C vitamini ihtiyacının % 80’nini karşılar. Portakal % 87 sudan oluşur. Yüksek C vitamini, iyi folat ve lif kaynağıdır. Limon % 90 sudur, antioksidandır, enfeksiyonlara karşı savaşır, yüksek C vitamini içerir. 

Salatalık: Bir salatalığın iç sıcaklığı dışarının sıcaklığından 20 derece daha serin olabilir. Sodyumu, yağı ve kalorisi düşüktür. K vitamininden zengindir. Çoğunlukla sudan oluşur (% 96). Ortalama bir boy salatalık sadece 15 kaloridir. Salatalık harika bir yaz serinleticisi görevi görür.

Turp: % 95 sudur. C vitamini, potasyumun, demir, kükürt ve iyottan zengindir.

Marul: % 96 sudan oluşur. İyi C vitamini, demir, folat, lif, beta karoten kaynağıdır.

Roka: Antioksidandır, 100 gram taze yaprakları sadece 25 kalori içerir. Çok iyi folat, mükkemel A ve K vitamini kaynağıdır, kemik sağlığı için yararlıdır. İyi C vitamini, B kompleks grubu vitaminler, bakır ve demir içerir.

Nane: Antioksidan ve diyet lifinden zengindir. İnanılmaz soğutucu ve rahatlatıcı etkisi vardır. Uzun yıllardır zihni ve bedeni yatıştırmak için kullanılır. Analjezik (ağrı kesici) etkisi vardır, kalp hızı ve kan basıncı kontrolünü sağlayan mineralleri içerir. Aynı zamanda hazımsızlığı ve inflamasyonları rahatlatmada yardımcıdır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme