Yetişkin Sağlığı

Yaz Aylarının En İdeal Yemeği

Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve ögretim üyesi Prof.Dr. Neriman İnanç, yaz aylarında en ideal yemeğin menemen, içeceğin ayran ve limonata, meyvenin ise karpuz olduğunu söyledi. Prof.Dr…

Yaz Aylarının En İdeal Yemeği

Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve ögretim üyesi Prof.Dr. Neriman İnanç, yaz aylarında en ideal yemeğin menemen, içeceğin ayran ve limonata, meyvenin ise karpuz olduğunu söyledi.

Prof.Dr. İnanç, erişkin ve özellikle çocukların günde 1 yumurta yemesinin gerekli olduğunu, domates, biber ve soğanla birlikte kullanıldığında en ideal yaz yemeği menemenin hazırlandığını bildirdi.

Prof.Dr. Neriman İnanç, yaz aylarında çok fazla sıvı kaybı olduğunu, vücudun kaybettiğim su, potansyum, sodyum ve minerallerin yerine konulması gerektiğini anlatırken şu bilgileri verdi:

Prof.Dr. Neriman İnanç’dan öneriler

Su dışında en ideal içecekler limonata ve ayrandır. Kızartma ve ağır yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Sebze yemekleri veya illa et yenilecekse haşlama türü olanların tercih edilmesi gerekir. Yemeklerde kullanılan yağ miktarına dikkat edilmeli. Yaz aylarında bir yanlış inanış gereği yumurtadan uzak durulmaya çalışılmaktadır. Yumurta yaz ve kışın özellikle çocukların günde 1 adet tüketeceği en yararlı protein kaynağıdır. Hayvansal bu ürün, domates, sivri biber ve soganla birlikte az bir yağla menemen yapılırsa harika olur. Yumurtanın domates ve diğer sebzelerle kullanımı, demir emilimini de artırır. Tansiyon probleminiz yoksa tuzlu bir bardak ayran, menemen yemeği ve bir dilim karpuz ideal yaz menüsüdür. Evde hazırlanan limonata da bolca içilmelidir. Yüzde yüz meyva suları da tercih edilmelidir."
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL