“Yapay kalp” buluşuna altın madalya

Yetişkin Sağlığı
Yaklaşık 45 ülkeden 700’den fazla buluşun tanıtıldığı fuarda, Prof. Dr. Bülent Oran’ın “Kalıcı Total Yapay Kalp Cihazı”nın kendi kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldüğü ifade edil...
EMOJİLE

Yaklaşık 45 ülkeden 700’den fazla buluşun tanıtıldığı fuarda, Prof. Dr. Bülent Oran’ın “Kalıcı Total Yapay Kalp Cihazı”nın kendi kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldüğü ifade edilen açıklamada, fuarda ayrıca Oran’ın buluşuna Romanya Sibiu Üniversitesi Rektörlüğü ve İran Patent Kurumu tarafından da “Özel Ödül” verildiği kaydedildi.

Açıklamada, fuarda oldukça ilgi gören Prof. Dr. Oran ve buluşunun, bazı bilimsel nitelikli konferanslardan da çok sayıda davet aldığı bildirildi.

Kategorisinde altın madalya kazandığı buluşu hakkında bilgi veren Oran, Kalıcı Total Yapay Kalp Cihazı’nın özellikle kalp yetmezliği gelişmiş ve artık kalp nakli programına alınmış hastalar için geliştirildiğini belirtti. 

Hastanın kalbine cerrahi girişimle yerleştirilecek yapay kalp cihazının, tüm avantaj ve dezavantajlar dikkate alınarak tasarlandığını vurgulayan Oran, şunları kaydetti: “Buluşta ayrıca, gerekli olan enerjinin kablosuz enerji aktarımı ile sağlanması öngörüldüğü için cihazın enerji tüketiminin oldukça az olması ve yıllarca hastalara yüksek yaşam kalitesi sunması öngörüldü. Bu buluş, SÜ Teknoloji Transfer Ofisi bünyesindeki Patent Destek Programı (PADES) tarafından da desteklendi. Çalışmamda bana destek olan PADES başta olmak üzere tüm kurum ve kişilere yürekten teşekkür ederim.”