Yanlış Seçim Körlüğe Yol Açabilir

Yetişkin Sağlığı
Yaz mevsimiyle birlikte gözlük satışları artarken, piyasada 1 liradan 5 bin 500 liraya kadar gözlük satılabiliyor. Yaptığı derlemeye göre, bireyler, gelir seviyelerine göre çok sayıdaki güneş gözlüğü ...
EMOJİLE

Yaz mevsimiyle birlikte gözlük satışları artarken, piyasada 1 liradan 5 bin 500 liraya kadar gözlük satılabiliyor. Yaptığı derlemeye göre, bireyler, gelir seviyelerine göre çok sayıdaki güneş gözlüğü çeşidi arasından kendilerine en uygun olanı seçerken, gözlük piyasasındaki fiyat farkları da dikkat çekiyor.

Son moda ve Sağlık Bakanlığı sertifikası olan bir gözlüğe sahip olabilmek için 100 lira ile 5 bin 500 lira arasında bir parayı gözden çıkarmak gerekiyor. Bununla birlikte, işportalarda Çin malı gözlükler 1 liradan bile satışa sunuluyor.

Ünlülerin de yoğun olarak talep ettiği, özel tasarımlarıyla beğeniye sunulan ve dünyanın en pahalı gözlük markalarından biri olarak bilinen Cartier, bin 500 lira ile 5 bin 500 lira arasında satılıyor. Söz konusu markanın Türkiye’de de oldukça talep gördüğü belirtiliyor.

Öte yandan Bvlgari marka gözlükler 950 lira ile bin 500 lira arasında, Versace, Vogue, Chanel ve Prada markalı gözlükler ise, 300 lira ile bin 500 lira arasında fiyatlarla pahalı gözlükler sıralamasında yer alıyor.

Gözlük alırken dikkat

Bu arada uzmanlar, güneşin göz üzerindeki ciddi zararlarından dolayı, küçük yaşlardan itibaren tüm bireylere ultraviyole (UV) güneş ışınları açısından riskli ortamlarda sürekli güneş gözlüğü kullanmalarını tavsiye ediyor.

Gözlükçü olmayan mağazalardan gözlük almanın göz ve cilt için çok zararlı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, özellikle 0-6 yaş arasındaki çocuklarda kalitesiz güneş gözlüklerinin kalıcı hasara yol açabileceğine dikkat çekiyor.

Güneş gözlüklerinin bir aksesuar olmadığını ve asıl görevinin gözleri güneşin yaydığı ultraviyole ışınlardan korumak olduğuna işaret eden uzmanlar, tüketicileri seyyar gözlükçülerden gözlük almamaları konusunda uyarıyor. Uzmanlarca, güneş gözlüğü alırken şu hususlara dikkat edilmesi gerekiyor;

-En dikkat edilmesi gereken husus, gözlüğün UV ışınlarını absorbe etmesi. Bu nedenle en az yüzde 99 UV blokajı yapabilen camlar seçilmeli.
-Plastik camlı güneş gözlükleri hem ultraviyoleyi geçirmediği, hem de kırıldığında göze zarar vermediği için öneriliyor.
-Gözünde optik sorunu olanların numaralı güneş gözlüğü kullanmaları gerekiyor.
-İşportadan gözlük alınmaması ve kalitesine güvenilen markaların tercih edilmesi.
-Güneş gözlükleriyle, güneşe doğrudan bakıldığında gözü koruduğu gibi bir yanılgıya düşülmemeli. Böyle bir durumda görme noktasında geriye dönüşü olmayan hasarlar olabilir.
-Özellikle açık göz rengine sahip olanlar gözlerini güneş ışığından daha çok korumaları gerekiyor. Çünkü açık renk gözlüler diğerlerine göre daha hassas oluyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme