Yetişkin Sağlığı

Üzümün Gücü!

Üzümün Anadolu’dan dünyaya yayılan bir “şifa” kaynağı olduğunu bilir misiniz? Güçlüdür üzüm, çağlar boyunca “bereket” sembolü olarak kabul edilmiştir. Binlerce çeşit, tat ve renkte karşımıza çıkar. En yeni bilimsel araştırmalar..

Üzümün Gücü!

Üzümün Anadolu’dan dünyaya yayılan bir “şifa” kaynağı olduğunu bilir misiniz? Güçlüdür üzüm, çağlar boyunca “bereket” sembolü olarak kabul edilmiştir. Binlerce çeşit, tat ve renkte karşımıza çıkar.

En yeni bilimsel araştırmalar üzümün kansere karşı koruyucu, anti-aging ve antioksidan olduğunu tescilliyor. Üzüm, gözlere iyi geliyor, vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getiriyor, sinir sistemini koruyor. Cildi gençleştirip güzelleştiriyor, saçları güçlendiriyor. Dahası var! Üzüm aynı zamanda kalbinizin dostu, damar sertliğinin panzehiri, bebeklerin beslenmesinde anne sütü kadar değerli bir “bitkisel süt”…

Yrd. Doç. Dr. Aysun Çetin, Hayykitap’tan yayımlanan Üzüm “İyileştirir, Güzelleştirir” kitabında, üzümün göz sağlığımız için de önemini vurguluyor ve devamlı bilgisayar kullananlara şöyle bir tavsiyede bulunuyor:

"Katarakt, normalde şeffaf bir mercek olan lensimizin herhangi bir nedenle saydamlığını kaybetmesi sonucu oluşan ve tüm dünyada birinci sırada gözlenen körlük nedenidir. Üzüm çekirdeği antioksidan etkisi ile katarakt oluşumunun ilerlemesini önlemekte, gözlerdeki kılcal damarlarda kan dolaşımını kuvvetlendirmekte ve böylece gözün saydam tabakasının korunmasına yardımcı oluyor. Farelerde yapılan çalışmalarda, resveratrolün serbest radikallerle mücadele ettiği ve katarakt oluşumunu önlediği tespit edildi.

Gözü besleyen damarların bulunduğu dokuya uvea, uvea dokusunun iltihabına ise üveit denir. Japon bilim adamları, resveratrolün üveite karşı etkili olduğunu belirlemişlerdir.
ABD Ohio State Üniversitesi’nden Dr. Burden ve ekibi
, üzüm polifenollerinin oksidatif stresi önleyerek lensi koruduğu, göz sağlığı üzerine olumlu etkilerinin olduğunu açıklamışlardır.

Üzüm meyvesinde bulunan prosiyanolidik oligomerlerin, kollajeni güçlendirerek gözdeki kılcal damarların duvar yapısını sağlamlaştırmaktadır. Üzüm çekirdeğinin, yaşlanmaya bağlı görme gücünde bozulma meydana gelmesi gibi sorunları engelleyici özelliği vardır. Makuler dejenerasyon, okuma, araba kullanma veya çehreleri tanımada gerekli olan, “keskin” ve “dosdoğru” görme özelliğini sağlayan retinanın küçük merkezi bölümü olan makulanın genellikle yaşlılığa bağlı ortaya çıkan bozukluğudur. Makuler dejenerasyon ve katarakttan koruması, üzüm çekirdeğinin göz sağlığı için önemini gösterir. Devamlı bilgisayar kullananların göz sağlığını korumaları için de uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor"
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL