Yetişkin Sağlığı

Uyuyamadıysanız Yatağı Terkedin

Prof. Dr. Burhanettin Uludağ "Yastığa başınızı koyduktan sonra 20 dakika içinde hâlâ uyuyamadıysanız uyuyamayacaksınız demektir. En iyisi yataktan çıkıp gevşeme aktivitelerinde bulunun" diyor Prof. Dr. Burhanettin Uludağ, "Uyku saatinden önce..

Uyuyamadıysanız Yatağı Terkedin

Prof. Dr. Burhanettin Uludağ "Yastığa başınızı koyduktan sonra 20 dakika içinde hâlâ uyuyamadıysanız uyuyamayacaksınız demektir. En iyisi yataktan çıkıp gevşeme aktivitelerinde bulunun" diyor

Prof. Dr. Burhanettin Uludağ, "Uyku saatinden önce kesinlikle sigara kullanmayın. Çünkü nikotin beyni uyaran bir maddedir. Uykunuzu kaçırmanıza sebep olur" diyor. Prof. Dr.Uludağ, iyi bir uyku için neler yapılması gerektiğini şöyle sıralıyor…

•Yatmadan önce yemek yeme alışkarlığını terkedin.

•Eğer yastığa başınızı koyduktan sonra 20 dakika içinde hâlâ uyuyamadıysanız uyuyamayacaksınız demektir. En iyisi yataktan çıkıp gevşeme için kitap okuma, televizyon seyretme gibi aktivitelerde bulunun.

•Uyku ve uyanma saatleriniz düzenli olmalı
Hafta sonları veya tatilde uyku ve uyanma saatlerinizi değiştirmemeye çalışın. Böyle zamanlarda da her zamanki saatinizde yatıp kalkın.

•Yatağı yalnızca uyumak için kullanın
Yatakta televizyon seyretme, kitap, gazete okuma, bilgisayar oyunu oynama, yemek yeme gibi davranışlardan kaçının

•Akşam yemeğinden sonra kafein almayın
İçtiğiniz 1 kahvede bulunan kafeinin 6-8 saat etkili olduğunu bilerek akşam saat 18.00 den sonra kafein tüketmeyin.

•Uyku saatinizde sigara içmeyin
Çünkü nikotin beyni uyaran bir maddedir. Yatmadan önce sigara içmeyin.

•Uyku hapı kullanma alışkanlığı edinmeyin
Unutmayın uyku düzeni bir alışkanlıktır ve kendiliğinden olması gereken bir şeydir. Bu nedenle ilaçla sağlanan uyku size yarardan çok zarar getirebilir.

•Yatmadan önce sizi tasalandıracak konulardan uzak durun
Unutmayın yatak günün muhasebesinin yapıldığı yer değildir. Eğer böyle yaparsanız uyku daima sorun olacaktır.

•Yatak odanız sessiz, sakin ve serin olmalıdır
Yatak odanız sade döşenmiş olmalı, sessiz, karanlık ve serin olmalıdır. Işık ve sıcak uyku kaçıran faktörlerdir. Eğer ışık olsun istiyorsanız yatak odasını değil, koridorunuzu aydınlatın. İllaki ses olsun isterseniz hafif, yumuşak bir müzik dinleyebilirsiniz.

•Evinizi beyaz yerine sarı ışıkla aydınlatın
Beyniniz beyaz tondaki ışığı güneş ışığı sanar ve melatonin isimli uyku hormonunun salgılanması azalır. Bu da uyku kalitenizi bozar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL