Uyku hapı içenler dikkat!

Yetişkin Sağlığı
Fransa Bordeaux ve Kanada Montreal Üniversite’sindeki bilim adamları tarafından yapılan ortak araştırmada, uykusuzluk ve anksiyeteye karşı kullanılan bazı ilaçların uzun süreli kullanımının Alzheimer’...
EMOJİLE

Fransa Bordeaux ve Kanada Montreal Üniversite’sindeki bilim adamları tarafından yapılan ortak araştırmada, uykusuzluk ve anksiyeteye karşı kullanılan bazı ilaçların uzun süreli kullanımının Alzheimer’a bağlı bunama riskini yüzde 51’e kadar artırabileceği tespit edildi. İçinde benzodiyazepin etken maddesi bulunan bu ilaçların kullanım süresine bağlı olarak beyin fonksiyonlarındaki tahribatın artabileceğini belirtildi.

1769 Alzheimer hastası ile 7 binden fazla sağlıklı kişinin verilerin incelendiği araştırma sonucunda, uyku haplarının en fazla üç ay kullanılması tavsiyesinde bulunuldu.

6 yıl süren araştırmalar, benzodiyazepin maddesi içerin ilaçların beyin fonksiyonlarını bozduğunu ve yaşlıların kesinlikle kullanmaması gerektiğini gösterdi.

Uzman Psikiyatrist Doktor Tanju Sürmeli “İlaçlar uyku sırasında hafızanın pekiştirilmesini olumsuz etkileyebilir ve bu da ilerde Alzheimer’ın ortaya çıkmasına neden olabilir” dedi.

Bunların araştırılması gerektiğine dikkat çeken Sürmeli “Uyku bozukluklarında kullanılan bu tür benzodiyazepin içeren hipnotik ilaçların uzun süreli kullanımının depresyon yaptığı; sigaranın ölümcüllüğü kadar ölüme neden olabildiği ve bazı kanser çeşitlerine sebep olduğu da bilinmekte” açıklamalarında bulundu.

Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi uyku ilaçlarının normalde bir aydan fazla verilmesini tavsiye etmediğini belirten Psikiyatrist Doktor Tanju Sürmeli, “Eğer bir aydan fazla verilirse normal uyku döngüsünün tekrar beyinde çalışmasını engellendiği biliniyor.

Akademi, uyku bozukluğunda ilaçsız ve yan etkisi olmayan Biofeedback tedavisini tavsiye etmektedir” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme