Üstü Açık Araba Sağır Ediyor

Yetişkin Sağlığı
Uzmanlar, üstü açık arabayla hız yapmanın kulaklara zarar verebileceği uyarısında bulundu. ABD‘de kulak, burun, boğaz (KBB) uzmanları toplantısında gündeme gelen araştırma çerçevesinde, üstü açı...
EMOJİLE

Uzmanlar, üstü açık arabayla hız yapmanın kulaklara zarar verebileceği uyarısında bulundu.
ABD‘de kulak, burun, boğaz (KBB) uzmanları toplantısında gündeme gelen araştırma çerçevesinde, üstü açık arabayla saatte 80-112 kilometre hız yapıldığında, kulakların neredeyse beton kırma makinesinin çıkardığına yakın bir gürültü düzeyine maruz kaldığı belirtildi.

Kulakların, motor, yol, trafik ve rüzgar sesine uzun süre ya da tekrar eden şekilde maruz kalmasının kalıcı işitme kaybına neden olabileceği ifade edildi.

Araştırmacılar, üstü açık araba kullanan sürücülerin, motosiklet kullananlar gibi kulak tıkacına benzer koruyucular takması gerektiğine dikkati çekti.

Saatte 80-112 kilometre hızla gidildiğinde gürültünün 88-90 desibele ulaştığı, bunun da kalıcı işitme bozukluğuna neden olabilen 85 desibel sınırının üzerinde bulunduğu ifade edildi.

Uzmanlar ayrıca, duyma bozukluğunun yavaş yavaş oluştuğunu, etkilerinin yıllar sonra anlaşılabileceğini ve o zaman da "çok geç" olabileceğini belirtti.

Söz konusu araştırma Otolarengoloji (Kulak ve larenks hastalıklarını konu alan tıp dalı) dergisinde yayımlandı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur