Yetişkin Sağlığı

Üniversiteli Gençler Daha Fazla Uyuyor

Bir yetişkin için 6-8 saatlik uykunun yeterli olacağına dikkat çeken Doktor Funda Güdücü, bireysel farklılıklara bağlı olarak kişilerde uyku saati değişiklikleri gözlemlediklerini söyledi.  Kiminin 4-5 saatlik uykuyu yeterli gördüğünü ifade..

Üniversiteli Gençler Daha Fazla Uyuyor

Bir yetişkin için 6-8 saatlik uykunun yeterli olacağına dikkat çeken Doktor Funda Güdücü, bireysel farklılıklara bağlı olarak kişilerde uyku saati değişiklikleri gözlemlediklerini söyledi. 

Kiminin 4-5 saatlik uykuyu yeterli gördüğünü ifade eden Güdücü özellikle günümüz orta yaş erkeklerinin yoğun çalışma koşulları nedeniyle uyku sürelerini minimuma çekme gayreti içinde olduklarına dikkat çekti. Öyle ki bu kişiler ya uyarıcı içeceklerle bunu sağlamaya çalışıyor ve ya bu yönde doktorlardan yardım talep ediyor. Uzman Doktor Funda Güdücü durumun üniversite öğrencilerinde tama aksi olduğunu belirtiyor. Güdücü;

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ FAZLA UYUYOR

Bu durum genç erkeklerde daha farklı. Özellikle üniversite gençlerinde daha fazla uyumaya meyil izlenmekte veya baykuş gibi gündüzleri uyuyup geceleri uyanık kalmayı tercih etmektedir.

ERKEKLER GÜNDÜZ DAHA FAZLA UYUYOR

Erkeklerde kadınlara oranla gündüz uyku hali daha fazla. 70 yaşlarında %25 sıklıkta. Yaşlılık döneminde uykuda geçirilen süre azalırken yatakta geçirilen süre artmakta. Üstelik bu durumu "uyumadım gözlerimi kapadım", diye aktarıyor yaşlılar. Uyanma sayısı ve süresi erkeklerde daha belirgin artarken, kadınlarda da sese karşı duyarlılık artmakta.

KİŞİYİ UYARAN VE TETİKLEYEN ETKENLER

Alkol ve uyuşturucu madde kullanımı, yüksek tansiyon ilaçları ve depresanlar, amfetamin, kafein türevleri ve psikolojik etkenler; stres, gerginlik ve endişe uykuya dalmayı geciktirebiliyor.

Uykusuzluk çeken kişi kaygılarının farkında olamayıp, bunu uyku bozukluğuna çevirmiş olabiliyor. Genellikle gün içinde erkekler yaşanan sıkıntı, çözümlenememiş problemler, geçmişteki olayları yine sonuçlanmamak üzere yatağa taşıyor. Yeteri kadar gevşeyemediği için uykuya geçemiyor ya da uykusundan sıçrayarak uyanabiliyor.

Hürriyet
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL