Yetişkin Sağlığı

Ucuz baklavaya dikkat

Gaziantep’in baklavada marka ustalarından biri olan Şirvan Payaslı, piyasada kaliteden taviz verilerek yapılan baklavaların sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti. Anteplilerin kalite ve lezzetten uzak baklava tüketmediğini dile getiren..

Ucuz baklavaya dikkat

Gaziantep’in baklavada marka ustalarından biri olan Şirvan Payaslı, piyasada kaliteden taviz verilerek yapılan baklavaların sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti. Anteplilerin kalite ve lezzetten uzak baklava tüketmediğini dile getiren Şirvan Payaslı, "Ucuz baklavada malzemeye dikkat edilmeli. Bizim kullandığımız sade yağ Şanlıurfa’dan geliyor. Kullandığımız yağın bir tenekesi 500 TL. Onların kullandığı yağın bir tenekesi 60-70 TL. Bizim kullandığımız fıstığın kilosu 40 TL, onların kullandığı fıstığın kilosu 20 TL. Ayrıca, fıstık yok denecek kadar da az. Ama bu tür baklavayı Antepliler yemez. 32 yıldır bu işi yapıyorum, Gaziantep’te ucuz baklava yenildiğini hiç görmedim" dedi.

Bazı tatlıcıların yeşile boyadıkları yer fıstığını antep fıstığı diye tatlının içine koyduğunu ifade eden Şirvan Payaslı, şöyle konuştu: "Bu durum dışarıda yapılıyormuş, duydum ama görmedim. Yer fıstığını gıda boyasıyla boyayıp antep fıstığı diye baklavanın içine koyuyorlarmış. Antep’te olmaz bu. Baklava lezzetini antep fıstığından alır. Dünyanın hiçbir yerinde böyle lezzetli fıstık yok. Dolayısıyla baklavaya tat veren birinci ürün fıstıktır. Antepli her şeyin en iyisini bilir. Dünyada her şeyi yanıltırsın, aklını yanıltırsın, kafanı yanıltırsın ama damak hiçbir zaman yanılmaz. Antepli baklavayı nereden alacağını çok iyi biliyor."

UCUZ BAKLAVA ANTEP BAKLAVASINA GÖLGE DÜŞÜRÜYOR
Çoğu tüketicinin, kaliteli malzemeyle yapılan baklava ile ucuz yöntemle yapılan baklavayı ayırt edemediğini kaydeden Şirvan Payaslı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ucuz baklava antep baklavasına gölge düşürüyor. Yabancı müşteri geliyor bazen ve baklava ne kadar diye soruyor. Kilogramının 36 TL olduğunu söylüyoruz ama müşteri bize 20 TL’ye satıyorlar diyor. Ucuz baklava Antep’in adını lekeliyor. Bilmiyorlar kullanılan malzemeleri. Adam 10-15 TL’ye baklava alıyor, bizimkini pahalı görüyor. Ama kaliteli malzeme kullanıldığının farkına varmıyor. Sonuçta hepsinin adı baklava olarak geçiyor."
Ustanın en iyisinin, malzemenin en iyisinin Antep’te olduğunu belirten Şirvan usta, sözlerini şöyle tamamladı: "Usta ile kaliteli malzeme bir araya geldiğinde Antep baklavası oluşuyor. Baklava öyle yenildiği kadar kolay yapılamıyor. Baklavanın her yeri ayrı bir sanattır. Pişirmek, şekerini vermek, hatta ambalaj etmek bile ayrı bir sanattır. Emeği biraz fazla olduğu için maliyeti de biraz yüksektir."

Sabah
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL