Yetişkin Sağlığı

Türkiye Obez Oluyor!

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şubesi Beslenme ve Fiziksel Aktivite birim koordinatörü Dr. Yasemin Gökçe, Türkiye’de obezite sıklık oranın yüzde 32 olduğunu belirterek, erkeklerde kilo fazlalığı, kadınlarda da obezite görüldüğünü..

Türkiye Obez Oluyor!

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şubesi Beslenme ve Fiziksel Aktivite birim koordinatörü Dr. Yasemin Gökçe, Türkiye’de obezite sıklık oranın yüzde 32 olduğunu belirterek, erkeklerde kilo fazlalığı, kadınlarda da obezite görüldüğünü söyledi.

Ankaraİl Sağlık Müdürlüğü ve Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği, TürkiyeSağlıklı Beslenme ve Hareketli hayat programı eğitim semineri Ankara’nın Polatlı ilçesinde gerçekleştirildi.

Halk Eğitim Merkezi çok amaçlı salonda yapılan eğitim seminerine, "Polatlı Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Doğan, Polatlı Sağlık Grup Başkanı Serdar Gevrekçi ve öğretmenler katıldı. Seminere katılan eğitimciler burada aldıkları bilgileri kendi okullarındaki öğretmen, öğrenci ve velilere aktararak, obezite ve fiziksel aktivitenin farkındalığını artıracak.

Obezitenin Avrupa’da erkeklerde yüzde 5 -23, kadınlarda yüzde 7 -36 arasındaki oranlarda değiştiğini belirten  Dr. Gökçe, "2005 yılında yapılan bir araştırmada Türkiye’de obezite sıklığı yüzde 32. Gerçekten yüksek bir rakam. Erkeklerde kilo fazlalığı, kadınlarda obezite görülüyor. Genel olarak da erişkin yaşlarda Türk toplumunda 3/2’si kilolu veya obez.

Yani " sokakta gördüğümüz üç kişiden ikisi böyle bir tehlike altında." dedi. Obezitenin küresel bir halk sağlığı problemi olduğuna dikkat çeken Dr. Gökçe, şunları söyledi: "Biz obeziteyi hastalık olarak tanımlıyoruz. Hastalık ve halk sağlığı olduğu için biz bu işin tam ortasındayız. Bu hastalık çok katlanarak, hızlı ilerleyen bir hastalık. Ama bu hastalığın mikrobu yok. Bu hastalık, tercihlerle, seçimlerle ve alışkanlıklarla meydana gelen bir hastalık. Önlemedeki en önemli etken eğitim. Onun için sizler de eğitimci olarak bizler gibi bu hastalığın tam ortasındasınız.

Biz sağlık ve eğitim olarak bu işin en önemli iki paydaşıyız. " Yapılan araştırmalarda obezitede kentsel ve kırsal olarak çok anlamlı bir farkın olmadığını anlatan Dr. Yasemin Gökçe, "Beslenme alışkanlıklarımız kırsal da bile değişmeye başlamış. Fastfood ve hareketsizlik bunun en önemli göstergesi. Fiziksel aktivite azlığı bu hastalığın en önemli nedeni." diye ifade etti. 2005 yılında çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmada fazla kilolu oranın yüzde 12, obezite oranın yüzde 2 olduğunu dile getiren Dr. Yasemin Gökçe, katılımcılara obezitenin nedenleri ve nasıl mücadele edilmesi gerektiği ve farkındalığının artırılması için yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdi.

haber 365

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL