Tüp bebek tedavisi nedir, nasıl yapılır?

Yetişkin Sağlığı
Tüp bebek tedavisi yani In vitro fertilizasyon veya IVF, doğal olarak gebe kalmakta zorlanan çiftlerin kullandığı bir prosedürdür. Ancak tüp bebek, yeni kanser teşhisi konmuş fakat henüz kanser t...
EMOJİLE

Tüp bebek tedavisi yani In vitro fertilizasyon veya IVF, doğal olarak gebe kalmakta zorlanan çiftlerin kullandığı bir prosedürdür. Ancak tüp bebek, yeni kanser teşhisi konmuş fakat henüz kanser tedavisine başlamamış bazı kadınlar için de geçerlidir.

Tüp bebek tedavi prosedüründe, bir kadın yumurtalıklarda yumurta olgunlaşmasını teşvik etmek için hormon tedavisi görür. Daha sonra yumurtalar çıkarılır ve bir laboratuarda embriyo oluşturmak için sperm ile döllenir. Bu embriyolar laboratuarda 2-3 gün içinde yetiştirilir ve daha sonra kadının rahmine aktarılır. Kanser hastaları için acil IVFyai tüp bebek durumunda, embriyolar daha sonraki bir tarihte kullanılmak üzere dondurulur. Tüp bebek dünyada az bir riskle uygulanan bir prosedürdür. Tüp bebek başlangıçta tıkanık veya fallop tüplerinin neden olduğu infertilitenin üstesinden gelmek için tasarlandı. Bugün, tüp bebek tedavisi düzensiz ovulasyon, düşük sperm sayısı veya motilitesi ve açıklanamayan infertilite gibi daha birçok üreme problemini tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Tüp bebek nasıl yapılır?

Her ay bir kadının yumurtalıklarında folikül gelişmeye başlar. Yaşınıza bağlı olarak, bir ila 30 folikül, her menstrüel döngüde gelişmeye başlayacaktır. Yaşınız ne olursa olsun, bu gelişmekte olan foliküllerden sadece bir tanesi, bir kadının doğal olarak ürettiği FSH (Follikül Uyarıcı Hormon) hormonu seviyesinde baskınlaşacak ve ovülecektir. Bir IVF döngüsü sırasında, foliküllerin çoğunu olgun yumurta geliştirme yönünde teşvik etmek için FSH olarak bilinen bir hormon enjeksiyonu yapılır. Bu yumurtalar daha sonra oosit toplama (OPU) veya yumurta toplama veya alma denilen bir prosedürde vajinal ultrason rehberliği altında toplanır.

Yumurtalar daha sonra eşinizden toplanan sperm ile döllenir. Gelişmekte olan embriyolar, uterusa nakledilmeden önce beş veya altı gün boyunca izlenir. Ek embriyolar varsa, bunlar donup daha sonra kullanılmak üzere saklanabilir.

Tüp bebek adımları ise:

· Yumurtalıkları FSH enjeksiyonlarıyla uyarmak

· Yumurtaların toplanmadan önce kaybolmaması için, beyin ile yumurtalıklar arasındaki iletişimi kapatarak prematür ovülasyonun (LH dalgalanmasının) önlenmesi

· Orta siklüsteki LH dalgalanmasının, insan koryonik gonadotropin (hCG) enjeksiyonu ile yer değiştirerek ovulasyonun tetiklenmesi,

· Yumurtaları ve spermi toplamak

· Embriyoların laboratuarda yetiştirilmesi

· Embriyonun aktarılması

· HCG veya progesteron ile luteal fazda endometriyumun desteklenmesi

Tüp bebek kansere sebep olur mu?

Tüp bebek ile ilişkili çok az risk olsa da, yumurta olgunlaşmasını teşvik etmek için kullanılan yapay olarak yüksek seviyedeki hormonların belirli kanser türlerinin büyümesine neden olabileceği konusunda bazı endişeler vardır (örneğin belirli meme kanseri türleri). Ancak bu endişelerin herhangi bir bilimsel tarafı yoktur. Çocuk sahibi olmamak, kadın kanserleri için daha yaygın bir risk olmaktadır. Bu konu tartışmalıdır ve bazı onkologlar, hormonların arttığı kısa sürenin önemli olmadığını düşünmektedir.

Tüp bebek fiyatları

Tüp bebek tedavisi, en başarılı yardımcı üreme yöntemidir. Her 100 çiften 15’inin tüp bebek tedavisine ihtiyacı olduğu göz önünde bulundurulursa, tüp bebek fiyatları konusunun en merak edilen konulardan olduğu şaşırtıcı değildir.Tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyan çiftler tüp bebek merkezi seçmeden önce canlı doğum başarı oranları ve maliyetlerini karşılaştırmalıdır. Tüp bebek fiyatları, her tüp bebek merkezinde farklıdır. Her tüp bebek merkezin teknolojik imkanları, sunulan hizmetler, başarı oranları, kullanılan teknolojik imkanlar farklı olmaktadır.

Tüp bebek fiyatları kapsamında verilen hizmetler ise:

· Normal over rezerv testi: Testler adet döngüsünün 2., 3. veya 4. günlerinde gerçekleştirilir.

· FSH, LH, östradiol ve AMH kan testleri

· Ultrason yöntemleri

· Rahim değerlendirme testleri.

· Rahmin ultrasonla değerlendirilmesi

Tüp bebek fiyatları pahalı mı?

Tüp bebek fiyatları, her tüp bebek merkezinde değişmektedir. Yapılması gereken tedavi yöntemleri ve çiftin kısırlık sorunlarını teşhis etmek için tetkik ve muayeneler, uygulanan ilaçlar ve ek teşhis yöntemleri sebebiyle tüp bebek fiyatları standart olmamaktadır. Bu faktör dışında her çifte yapılması gereken tedavi yöntemleri değişmektedir. Örnek olarak; bir çiftte yumurtalık rezervi yetersizliği varsa, diğer çiftte erkek kaynaklı kısırlık varsa uygulanan tedaviler ve ilaçlar farklı olur. Bu durumda da iki çift için sunulan tüp bebek fiyatları farklı olacaktır.

Tüp bebek fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir?

· Tedavinin uygulandığı tüp bebek merkezin teknolojik altyapısı,

· Seçilen tüp bebek merkezinin başarı oranları,

· Seçilen tüp bebek merkezinin eve canlı bebek götürme oranı,

· Seçilen tüp bebek merkezinde çalışan doktor ve ekibin deneyimi, başarı oranları,

· Seçilen tüp bebek merkezinin kullanılan yeni yöntemler,

· IVF merkezinde kullanılan cihazların kalitesi olarak belirtilebilir.

Bu faktörler dışında kısırlık tedavilerinde tüp bebek fiyatlarını belirleyen en önemli faktör, kısırlık sbebidir. Kısırlık sebebi, hangi tedavinin uygulanacağına dair en önemli unsur olduğu için bu durumda fiyatlar kısırlık sorunlarına göre belirlenmektedir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme