Yetişkin Sağlığı

Temiz Su Kalp Dostu

Karagülle, sudaki kalsiyumun diş, kalp sağlığı ve kan pıhtılaşması için "Temiz ve doğal mineralli su için" uyarısında bulundu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof…

Temiz Su Kalp Dostu

Karagülle, sudaki kalsiyumun diş, kalp sağlığı ve kan pıhtılaşması için "Temiz ve doğal mineralli su için" uyarısında bulundu.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Zeki Karagülle , temiz ve doğal mineralli suyun kemik sağlığından, kalp damar hastalıklarına kadar birçok hastalığın önlenmesinde etkili olduğunu bildirdi. Karagülle, bu özelliklerdeki suyun içerdiği kalsiyum, magnezyum, florür, sodyum, bakır, selenyum ve potasyum gibi mineraller sayesinde vücudun ihtiyacı olan birçok mineralin alındığını belirtti.

SUDAKİ KALSİYUM KEMİK VE KAS GELİŞİMİNDE ÇOK ÖNEMLİ
Doğal mineralli sularda oldukça yoğun olarak bulunan kalsiyumun kemik sağlığı için çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. M. Zeki Karagülle, kalsiyumun çocukların, gençlerin ve yaşlıların en çok ihtiyaç duyduğu minerallerden olduğunu vurguladı. Kalsiyumun; diş sağlığında, kalp sağlığında ve kanın pıhtılaşma özelliği kazanmasında oldukça önemli olduğunu belirten Karagülle, "pH değeri yüksek doğal mineralli sularda bulunan diğer bir mineral olan magnezyumun ise kemik ve kalp-damar sağlığı ile enerji üretiminde etkilidir. Yeterli kalsiyum ve magnezyum alımı, çocuklarda kemik ve kas gelişiminde önemli rol oynar" dedi.

TEMİZ VE MİNERALLİ SU BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR
Prof. Dr. M. Zeki Karagülle, şunları söyledi: "Minerallerin ve pH’ın vücudumuzda oldukça etkin bir rolü vardır. Bağışıklık sistemi fonksiyonlarında ve antioksidan fonksiyonlarda rol oynayan bazı mineraller ve eser elementler doğal mineralli pH değeri yüksek sularda bulunmaktadır. Özellikle diş çürüklerinin önlenmesinde büyük önem taşıyan florür de mineralli sularda sık bulunan minerallerdendir."

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL