Yetişkin Sağlığı

Sütü İyi Kaynatın

Mardin’in Kızıltepe Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Özcan Deveci, sokak ve pazarlarda satılan iyi kaynatılmamış süt ile taze peynirin halk sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Deveci, kaynatılmadan ya da..

Sütü İyi Kaynatın

Mardin’in Kızıltepe Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Özcan Deveci, sokak ve pazarlarda satılan iyi kaynatılmamış süt ile taze peynirin halk sağlığını tehdit ettiğini söyledi.

Deveci, kaynatılmadan ya da pastörize edilmeden tüketilen süt ve süt ürünleri ile burcella hastalığının bulaşabildiğine dikkat çekti. Hayvanın iyi pişmemiş etinin, özellikle sakatatların da hastalık için risk oluşturduğuna değinen Deveci, titreme, yükselen ateş, gece terlemesi, halsizlik, başağrısı, bel ağrısı, myalji gibi belirtiler gösterenlerin doktora başvurmasını önerdi.

Deveci, brucellanın antibiyotiklerle tedavi edilebildiğini belirterek, "Süt ve süt ürünlerinin kaynatılarak ya da pastörize edilerek hazırlanması, hijyenik tedbirlerin alınması gereklidir. Özellikle bölgemizde bruselloz hastalığı sık görülmektedir." dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL