Yetişkin Sağlığı

Sürekli Kanal Değiştirenler Dikkat!

‘Epilepsi hastası, televizyonu iyi aydınlatılmış odada ve mutlaka 2.5 metre mesafeden izlemeli’diyen uzmanlar, hasta yakınlarının da duruma hassasiyet göstermesi gerektiğine vurgu yapıyor.   Televizyon kanallarını sürekli değiştir-menin epilepsi hastalığını tetiklediği,..

Sürekli Kanal Değiştirenler Dikkat!

‘Epilepsi hastası, televizyonu iyi aydınlatılmış odada ve mutlaka 2.5 metre mesafeden izlemeli’diyen uzmanlar, hasta yakınlarının da duruma hassasiyet göstermesi gerektiğine vurgu yapıyor.

 

Televizyon kanallarını sürekli değiştir-menin epilepsi hastalığını tetiklediği, bu nedenle hastaların zaping yapmaktan kaçınması gerektiğini belirten Op. Dr. Ömer Kurt, televizyon izlerken kanalların sürekli değiştirilmesinin, beyinde fotosensitif epilepsi hastalığına yol açtığını söyledi.

 

Bu hastalığa literatürde sık rastlanmadığını ve on binde bir görüldüğünü ifade eden Kurt, televizyonla uyarılan epilepsi hasta sayısının, ABD’ye göre Avrupa’da ve Türkiye’de daha çok olduğunu kaydetti.

 

Hastalığın çocukluk ve ergenlik döneminde daha sık görüldüğüne dikkat çeken Kurt, "Epilepsi hastası televizyonu iyi aydınlatılmış odada ve mutlaka 2.5 metre mesafeden izlemeli. Televizyon kanalını değiştireceği zaman başını başka yöne çevirmeli ya da bir gözünü kapatmalı. Aynca, güneş ışınlarından ve diskoteklerdeki yanıp sönen ışıklardan da korunmalılar" dedi.

 

Ortadoğu Gazetesi

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL