Sumak tam bir şifa deposu

Yetişkin Sağlığı
Dağlık ve çalılık bölgelerde doğal olarak yetişen ‘sumak’ın insan sağlığına sayısız faydaları olduğu ifade edildi. Sumak ağacı ise 3 metreye kadar yükselebilen, çiçekleri sarıya çalan yeşi...
EMOJİLE

Dağlık ve çalılık bölgelerde doğal olarak yetişen ‘sumak’ın insan sağlığına sayısız faydaları olduğu ifade edildi. Sumak ağacı ise 3 metreye kadar yükselebilen, çiçekleri sarıya çalan yeşil ve yaprakları koyu kırmızı renklerde, çalı tipinde bir ağaç olarak göze çarpıyor.

Sumağın faydaları

Sumak, ekşi tadıyla iştah açıcı bir baharattır. Hazmı kolaylaştırır ve ishale engel olur. Kandaki şeker oranını düşüren sumak, şeker hastaları için çok yararlıdır ve idrar kaçırma hastalığında da oldukça faydalıdır. Mikrop öldürücüdür. Damarları büzerek kanamayı durdurmaya yardımcı olur. Bu etkisi ile kanamalarda faydalıdır ve ateş düşürücüdür.

Sumak nasıl kullanılır

Özellikle kokuyu azalttığı için soğan kullanılan salatalarda tercih edilir. Tıbbi olarak da faydalı bir bitki olan sumak bitkisinin yaprağı su ile kaynatılarak gargara olarak da kullanılabilir. Gargara yapılırsa boğaz ve dişeti hastalıklarına iyi gelir. Sumak kaynatılıp suyu içilirse zehirlenmelere karşı faydası görülür; ancak yüksek tansiyonu olanlara tavsiye edilmez.