Sonbahar Depresyonuna Dikkat!

Yetişkin Sağlığı
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, mevsimsel depresyonda çoğunlukla daha fazla yemek yeme isteği duyulduğu için kişi kilo alındığını söyledi...
EMOJİLE

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, mevsimsel depresyonda çoğunlukla daha fazla yemek yeme isteği duyulduğu için kişi kilo alındığını söyledi.

Yorulmaz, yaptığı açıklamada, eski çağlarda hayatının büyük bölümünü dış ortamda geçiren insanlara kıyasla bugün çoğunlukla tam tersine kapalı, havalandırması, aydınlatması yapay ortamlarda yaşandığını bildirdi.

Özellikle kış aylarında günlerin kısalması ile güneşi göremeden günün geçtiğini ifade eden Yorulmaz, şöyle konuştu: "Güneş insanlar üzerinde fiziksel ve ruhsal açıdan olumlu etkilere sahiptir. Kendine güven, iyimserlik, sosyal ilişki kurmada kolaylık ve mutluluk
duyguları verir. Kış aylarında hayvanlarda kış uykusu ihtiyacı doğuran yalnız kalma, uyku hali gibi belirtiler, aslında normal olarak hepimizde bir parça duygusal sakinlik, daha fazla uyku ihtiyacı, karamsarlık biçiminde görülebilmektedir. Bu durum aynı zamanda kişilerin bulaşıcı hastalıklara olan direncini de zayıflatarak, daha sık ve daha ağır hastalanmalarına neden olmaktadır."

Sebebi kesin olarak bilinmemekle birlikte, güneş ışığının insan vücudunda önemli etkileri olduğunu anlatan Yorulmaz, vücudun kendisini bu ışığa göre içinde bir saat varmış gibi çalışmalarını düzenlediğini ifade etti. Yorulmaz, hassas kişilerde güneş ışığının yeterli miktarda alınmadığı kış aylarında bu vücut içi saatin bozularak hastalığa yol açtığını bildirdi.

Mevsimsel depresyonda ailenin de önemli olduğunu belirten Yorulmaz, ana ve babada bu hastalık varsa kişide diğer insanlara göre 7 kat daha fazla mevsimsel depresyon görüldüğünü söyledi.

Prof. Dr. Yorulmaz, genellikle 18-30 yaş arasında sık görülen bu sorunun toplumdaki her 100 kişiden 5 veya 10’unda görüldüğünü belirtti. Kadınlarda erkeklerden 4 kat fazla yaşanan bu sorunu ABD’de 10 milyondan fazla kişinin yaşadığını vurgulayan Yorulmaz, bunların yaklaşık 3’te birinin hastanede yatarak tedavi olduğunu kaydetti.

DEPRESYON VE KİLO

Mevsimsel depresyonun mutsuzluk, karamsarlık, ümitsizlik, isteksizlik, uyku bozukluğu, çabuk yorulma, sinirlilik, işe ya da derse yoğunlaşmada sorun nedeniyle hem verimi, hem de sosyal iletişim, daha önce zevk aldığı işleri yapmaktan keyif alamama gibi sorunlara yol açtığını ifade eden Yorulmaz, çoğunlukla daha fazla yemek yeme isteği duyulduğu içinkişinin kilo aldığını söyledi. Yorulmaz, ancak daha nadiren iştahsızlık ve buna bağlı olarak kilo kaybına rastlanabildiğini belirtti.

Bu hastalıktan korunmada en önemli faktörün düşünceleri olumlu hale getirmek, olumsuz düşünceleri atmaya çalışmak, hayata gerçekçi ancak olumlu biçimde bakmak olduğunu belirten Yorulmaz, gün ışığından daha fazla faydalanmaya çalışmak, açık havada her gün yarım saat yürüyüş yapmak, sevilen bir sporla her gün düzenli biçimde uğraşmanın da çok faydalı olduğunu söyledi.

Yorulmaz, sonbahar depresyonundan kurtulmak için yapılacakları şöyle anlattı: "Evi ya da iş yerini daha aydınlık hale getirmek fayda sağlar. Ayrıca dostlarımızla zaman geçirmek, bu hastalığa bağlı kilo almayı engellemek üzere sağlıklı biçimde beslenmek, şekerli gıdaları ölçülü tüketmek, vitaminden zengin meyve ve sebze gibi besinler ile süt, yoğurt gibi faydalı besinleri bolca tüketmek faydalı olmaktadır. Hafta sonları kapalı ortamlardan hava soğuk da olsa biraz uzaklaşmak, temiz hava alınabilecek, anlaşabileceğimiz dostlar ve arkadaşlarla bir arada olmak doğru bir davranış olacaktır.

Düzenli biçimde her gün aynı saatte yatağa yatıp uyumaya ve aynı saatte kalkmaya çalışın. Düzenli uyku hem dinlendirecek ve daha zevkle çalışmanıza, hem de daha iyimser olmanıza yardımcı olacaktır. Bu durumun geçici olduğunu aklınızdan çıkarmayın."