Yetişkin Sağlığı

Somali’de Anne Sütünün Faydalarını Anlatıyorlar

Sahra Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mehmet Gökçü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günde 90 ile 120 arası hasta muayene ettiklerini belirterek, Türkiye’deki hasta potansiyelinden farklı olarak hastaların çoğunun..

Somali’de Anne Sütünün Faydalarını Anlatıyorlar

Sahra Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mehmet Gökçü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günde 90 ile 120 arası hasta muayene ettiklerini belirterek, Türkiye’deki hasta potansiyelinden farklı olarak hastaların çoğunun ya gebe olması ya da düşük yapması nedeniyle geldiğini ifade etti.

Gökçü, son 1 aylık hasta kayıtlarından edindikleri istatistiklere göre her kadının ortalama 7 çocuğu bulunduğuna işaret ederek, hastalarının yaşının 12’den 82’ye kadar değiştiğini kaydetti.

Gebeliğe bağlı komplikasyonlar ve yüksek düşük oranıyla karşı karşıya olduklarına vurgu yapan Gökçü, şöyle konuştu:

”Burada kadınlar doğumdan sonra emzirmek istememektedirler. Emzirmeme nedenlerinin başında daha fazla çocuk doğurma arzusu geliyor. Genelde yaptığımız şey, burada hastalara Türkiye’deki gibi en az 6 ay emzirmelerini tavsiye etmek oluyor. Kadınların doğumun ardından 6 ay emzirmesi hem bebeklerin doğum sonrası karşılaştığı enfektöz komplikasyonları azaltacak, hem de aile planlamasına katkı sağlayacaktır. Anne ve çocuk sağlığını artırmak için anne sütünün önemini ısrarla hastalarımıza tekrar tekrar vurgulamaktayız.”

Kadınların yüzde 90’ı sünnetli

Mehmet Gökçü, bir diğer karşılaştıkları sorunun da idrar yolu enfeksiyonu olduğuna dikkati çekerek, bunun en önemli nedeninin hijyen kurallarının tam olarak uygulanmaması ve kadınlarda sünnete bağlı ödemler olduğunu söyledi.

Gökçü, şöyle devam etti:

"Burada kadınların yüzde 90’ından fazlası sünnetli. Kız çocukları burada 8-10 yaşlarındayken yerel doktorlarca sünnet ediliyorlar. Sünnet esnasında çocukların klitorisi kesiliyor. Bunun sonucunda oluşan ödem, idrar akışını kısıtladığı için hem vajinal hem de idrar yolu enfeksiyonlarına neden oluyor. Polikliniğimize gelen hastalara, hijyen kurallarını anlatarak bu konudaki hassasiyetlerini artırmaya çalışıyoruz."

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL