Yetişkin Sağlığı

Şok Diyetler İç Organları Zayıflatıyor

Dukan diyeti, İsveç diyeti, Atkins diyeti ve daha pek çoğu… Mucize olarak adlandırılan ”sadece protein” ya da ”sadece karbonhidrat” içeren diyet listeleri, kısa sürede fazla kilo kaybettirse de uzmanlara göre..

Şok Diyetler İç Organları Zayıflatıyor

Dukan diyeti, İsveç diyeti, Atkins diyeti ve daha pek çoğu…

Mucize olarak adlandırılan ”sadece protein” ya da ”sadece karbonhidrat” içeren diyet listeleri, kısa sürede fazla kilo kaybettirse de uzmanlara göre aynı zamanda iç organları da zayıflatıyor.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, “Protein ağırlıklı beslenmelerde, yani balık, köfte, yumurta, peynir, beyaz etler gibi gıdalarla tek tipli beslenmeyle kişiler çok hızlı kilo verebilir, çünkü proteinler metabolizmayı artırır ancak karbonhidrat, yani şeker vücuda verilmediği için çok ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir” diyor.

Uzmanlara göre şok diyetler, kas erimelerini, kalpte ritim bozukluklarını, böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarını da beraberinde getiriyor.

Peki, sağlıklı bir tabakta bulunması gerekenler neler? Dr. Ayça Kaya, bu soruya, “Biz doğru tabak olarak içinde karbonhidrat olan, ekmeğin, bulgurun beraberinde etin olduğu ve yanında mutlaka yoğurt veya ayranın olduğu bir tabak yemelerini öneriyoruz” şeklinde cevap veriyor.

ntv

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL