Yetişkin Sağlığı

Soğuk Algınlığına Karşı Egzersiz

Kışa yaklaştığımız günlerde herkesin korkusu soğuk algınlığına yakalanmak. Peki bundan korunmak için ne yapmalı? İlk akla gelenler vücut direncini yüksek tutmak ve giyime dikkat etmek olsa da hiç bilmediğimiz yöntemler..

Soğuk Algınlığına Karşı Egzersiz

Kışa yaklaştığımız günlerde herkesin korkusu soğuk algınlığına yakalanmak. Peki bundan korunmak için ne yapmalı? İlk akla gelenler vücut direncini yüksek tutmak ve giyime dikkat etmek olsa da hiç bilmediğimiz yöntemler de var. Örneğin egzersiz soğuk algınlığını önleyebilir mi?
 

Bilim adamlarının yaptığı bir araştırma düzenli egzersiz yapan ve hareketli kişilerin soğuk algınlığına daha az yakalandıklarını ortaya çıkardı. Ayrıca bu kişiler hastalığı daha hafif atlatıyor.

Amerikalı uzmanlar 1000 yetişkin üzerinde gerçekleştirdikleri çalışmada, deneklerden kış ve sonbahar dönemlerinde 12 hafta boyunca gözlemlediler. Bu sürede deneklerin ne kadar sıklıkla aerobik hareketleri yaptıklarını ve ne kadar formda olduklarını 10 puan üzerinden değerlendirdiler. Hastaların yaşam tarzları ve beslenme düzeni de bu esnada dikkate alındı.

Deneklerin toplamda ortalama olarak sonbaharda 8, kış günlerinde ise 13 gün hastalığa yakalandıkları tespit edildi.

Ancak sonuçlar ayrı ayrı incelendiğinde haftada 5 ya da daha fazla gün egzersiz yapanların, haftada 1 gün yapan ya da hiç yapmayanlara göre yüzde 50 oranında daha az soğuk algınlığına yakalandığı ortaya çıktı.

Bilim adamları yapılan fiziksel egzersizlerin bağışıklık sistemi hücrelerinin vücuttaki dolaşımını hızlandırdığına dikkat çekiyor.Bu da enfeksiyonlar ile savaşta önemli bir silah elde etmek anlamına geliyor.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL