Sırt Ağrısını Önlemek İçin Bunları Yapın

Yetişkin Sağlığı
İşyerinde çekeceğiniz sırt ağrısı işinize konsantre olmanızı zorlaştırır. Maalesef hastabakıcılık, inşaat ve fabrika işleri gibi birçok meslek, sırtınızda önemli derecede baskıya yol açıyor. Hatta rut...
EMOJİLE

İşyerinde çekeceğiniz sırt ağrısı işinize konsantre olmanızı zorlaştırır. Maalesef hastabakıcılık, inşaat ve fabrika işleri gibi birçok meslek, sırtınızda önemli derecede baskıya yol açıyor. Hatta rutin ofis işleri de sırt ağrısına yol açabilir ya da bu ağrıyı kötüleştirebiliyor. Sırt ağrısına yol açan nedenleri anlayın ve önlemek için neler yapabileceğinizi öğrenin.

İşyerinde sırt ağrısının en yaygın nedeni nedir?

Bir dizi faktör işyerinde sırt ağrısını artırabilir. Örneğin:

– Güç: Ağır objeleri kaldırmak ya da hareket ettirmek için sırtınız üzerinde çok fazla baskı uygulamak yaralanmanıza neden olabilir.

– Tekrarlar: Belirli hareketleri tekrarlamak kas yorgunluğuna ya da yaralanmaya yol açabiliyor.

– Stres: İşyerindeki baskı stres seviyenizi artırabilir ve kaslarınızın gerilmesine ve sıkışmasına neden olabilir. Bu da sırt ağrını artırır veya kötüleştirir.

İşyerinde sırt ağrısından kaçınmak için ne yapmalısınız?

– Günlük rutininizde fiziksel aktivite olmalı: Sağlıklı bir kiloda kalmak, sırtınıza olan baskıyı azaltacaktır. Yüzme ya da yürüyüş gibi aktiviteleri birleştirin, egzersizle sırt ve karın kaslarınızı güçlendirin.

– Duruşunuza özen gösterin: İşyerinde uzun süre ayakta kalacaksanız, ayağınızın birini bir tabure üzerine yerleştirin. Oturduğunuzda duruşunuzun düzgün olması için, ayaklarınızın yerde düz şekilde durmasını, dizleriniz ile kalçanızın aynı seviyede olmasını sağlayın. Eğer sandalye sırtınızın alt kısmını desteklemiyorsa, belinizin olduğu yere küçük bir yastık ya da katlanmış bir havlu koyabilirsiniz.

– Tehlikeleri en aza indirin: Düşmek sırtınızı ciddi şekilde yaralayabilir. Bu nedenle kaymaz tabanlı alçak topuklu ayakkabılar giyin.

– Uygun şekilde kaldırın: Ağır bir objeyi kaldırdığınızda, dizlerinizle kaldırın ve karın kaslarınızı gerginleştirin.

– Vücudunuzu dinleyin: Uzun süre ayakta kalacaksanız ya da oturacaksanız, duruş şeklinizi sık sık değiştirin. 15 dakikada bir kendinizi hareket ettirmek için 30 saniye ara verin.

– Stres, sizi daha gergin yapar.

Zaman Online