“Sigaranın dumanı bebekleri hasta ediyor”

Yetişkin Sağlığı
Prof. Dr. Dağlı, yaptığı yazılı açıklamada, sigara içenlerin nefes yollarına çekip dışarı üflediği havaya ana akım duman, sigaranın yanan ucundan açığa çıkana ise yan akım duman denildiğini, pasif sig...
EMOJİLE

Prof. Dr. Dağlı, yaptığı yazılı açıklamada, sigara içenlerin nefes yollarına çekip dışarı üflediği havaya ana akım duman, sigaranın yanan ucundan açığa çıkana ise yan akım duman denildiğini, pasif sigara dumanının da ana akım ve yan akım duman karışımından oluştuğunu bildirdi.

Pasif tütün dumanı solumanın çocukların solunum yollarında önemli sağlık sorunları yarattığını kaydeden Dağlı, “Çok sayıda bilimsel çalışma, bebeklerde görülen solunum yolu hastalıklarının yarısına yakın kısmının erişkinlerin kullandıkları tütün ürünlerinin dumanına bağlı olduğunu ortaya koymuştur. Bu bilgi dikkate alınmadan büyütülen çocuklar istismar ediliyor sayılmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Bunların başında da hırıltılı solunum, astım, solunum yolu enfeksiyonları ve solunum işlevinde bozulma geldiğine dikkati çeken Dağlı, şu bilgileri verdi:

“1985-2012 yıllarında yapılmış 71 bilimsel araştırma sonuçları, annenin hamilelikte sigara içmesinin doğan çocuğun 18 yaşına kadar hırıltılı nefes alma olasılığını 1,5 kat arttırdığını göstermiştir. Hamile kadınların sigara içmesi doğan bebeklerin hırıltısında 2 yaşına kadar 1,4 kat, 3-4 yaş arası 1,3 kat ve 5-18 yaş arası 1,5 kat risk artışı getirdiği bulunmuştur. Annenin hamilelikte sigara içmesi 2 yaşına kadar astım riskini 1,9 kat arttırmaktadır. Annenin doğumdan sonra sigara içmesi, beş yaş altı çocuklarda hırıltı riskini 1,7 kat arttırmaktadır. İki ebeveynin de sigara içmesi halinde buna maruz kalan süt çocuklarının solunum yolu enfeksiyonunun 1,8 kat, evde başka bireyin sigara içmesi halinde 1,4 kat daha fazla olduğu anlaşılmıştır. Sadece annenin sigara içmesi halinde bu risk 1,6 kat.”

Pasif sigara dumanının çocukların solunum yolu işlevleri üzerine etkisini araştıran 24 çalışma yayınlandığını, annenin sigara dumanına maruz kalan bebeklerin akciğerlerinde hava akımının azaldığının saptandığını kaydeden Dağlı, “Anne ve babanın bebeğe karar vermemek için tütün ürünü kullanmamaya karar vermeleri, bebeğin doğumundan sonra kimsenin evde sigara içmemesi ve bebeğin tütün dumanı bulunan yerlere götürülmemesi son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.