Yetişkin Sağlığı

Sigara Yasağı Denetimine MOBESE Sistemi

Sağlık Bakanlığı sigara yasağını delenleri MOBESE’den tespit edip ceza kesecek. Yasak için işyeri kameraları da devrede. Sağlık Bakanlığı, ‘dumansız hava sahası’ uygulamasında ihlalere karşı teknolojiyi devreye sokarak tarihi bir karara..

Sigara Yasağı Denetimine MOBESE Sistemi

Sağlık Bakanlığı sigara yasağını delenleri MOBESE’den tespit edip ceza kesecek. Yasak için işyeri kameraları da devrede.

Sağlık Bakanlığı, ‘dumansız hava sahası’ uygulamasında ihlalere karşı teknolojiyi devreye sokarak tarihi bir karara imza attı. Bakanlık tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen genelgeye göre sigara yasağını delen tiryaki ve işyerlerine karşı bundan sonra kent güvenlik sistemi (MOBESE) kameraları da kullanılacak.

Genelgeye göre ayrıca işyerlerindeki güvenlik kamera kayıtları da incelenebilecek. Sigara yasağını ihlal edenlere karşı, çevre ve güvenlik kameralarına takılan görüntüler delil olarak kabul edilecek, kurum ve kişilere cezai işlem uygulanacak.

Yayımlanan genelgede yerel yönetimler de uyarıldı. Genelgede, "Kanun ihlali saptanan işletmelere gerekli cezai işlemi usulüne uygun şekilde uygulamayan veya geciktiren belediyeler hakkında adli, idari ve disiplin işlemleri yapılacağı konusunda valilikler kanalıyla tüm belediyeler uyarılacak" denildi.

Genelgede, "Açık alanı bulunan ve bu açık alanda sigara içilmesine müsaade eden işletmeler, kapalı alana sigara dumanı geçişine engel olacak gerekli önlemleri almamışsa kanun ihlali değerlendirilecek ve cezai işlem uygulanacak" denildi.

GECE GÜNDÜZ DENETİM

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede, mesai saatleri içinde yapılan denetimlerin mesai dışında da devam edeceği vurgulandı. Müşteri kılığında mekanları ziyaret edecek ve taksiye binecek denetimçiler, sigara yasağının ihlal edildiği bir durumla karşılaşırsa anında işlem yapabilecek.

Valiliklere gönderilen genelgede, "Denetimler gece ve gündüz sürekli yapılacak. Mesai dışında da sistematik denetimler devam ettirilecek. Denetimlerde görevlerini yerine getirmeyen kamu görevlileri hakkında soruşturma açılacak" denildi

internethaber

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL