Yetişkin Sağlığı

Sigara Stresi Artırıyor

Sigarayı bırakmak bazıları için zor olsa da kanser riskini ve diğer sağlık problemlerini azaltmak konusunda olumlu sonuçları herkesçe biliniyor. Fakat tiryakilerin çoğu efkar dağıttığı ve kendilerini rahatlattığını iddia ederek sigaradan..

Sigara Stresi Artırıyor

Sigarayı bırakmak bazıları için zor olsa da kanser riskini ve diğer sağlık problemlerini azaltmak konusunda olumlu sonuçları herkesçe biliniyor. Fakat tiryakilerin çoğu efkar dağıttığı ve kendilerini rahatlattığını iddia ederek sigaradan vazgeçmek istemiyor. Yapılan bir araştırma ise içiciler arasındaki bu bu yaygın kanıyı yerle bir edecek nitelikte. Çünkü buna göre sigara stresi azaltmak şöyle dursun arttırıyor.

Özellikle ülkemizde yaygın olan ”Efkar dağıtmak için bir sigara yakmak” bahanesi tarihe karışıyor. Londra Tıp Fakültesi tarafından kalp hastalığı sebebiyle tedavi gördükten sonra sigarayı bırakmaya çalışan 469 tiryaki üzerinde bir araştırma yapıldı. Başlarda aynı stres katsayısına sahip bu kişiler, sigara içmeyi stresle savaş konusunda bir çıkış yolu olarak görüyorlardı.

1 yıl sonra hastaların yüzde 41’i sigarayı bıraktı. Uzmanlar sigarayı bırakan bu kişilerin stress oranında yüzde 20’lik büyük bir düşüş olduğunu gözlemlediler. Daha önce yapılan bir araştırma sonuçları da sigara tiryakilerinin sigarayı bırakanlara göre daha gergin ve sinirli olduklarını ortaya koymuştu.

Uzmanlar tiryakilerin sinir ve gerginliğinin daha fazla olmasının sigaraya duyulan iştaha bağlıyor. İçiciler günde birkaç kez sigara ihtiyacı duyarken, artık bırakmış olanlar nikotine ihtiyaç duymamanın özgürlüğünü yaşıyor. Bu durum da tiryakilerin sinir katsayısını yükseltirken, tam tersi şekilde sigarayı bırakanların stresini azaltıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL