Yetişkin Sağlığı

Sigara Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Gerçek

The Telegraph’ta yayınlanan habere göre, Britanya ve diğer birçok gelişmiş ülkede 30-50 yıl içinde sigara içen insanların olmayacağı belirtildi. İşte sigarayla ilgili bilmeniz gereken 10 gerçek:   – Dünyada 1..

Sigara Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Gerçek

The Telegraph’ta yayınlanan habere göre, Britanya ve diğer birçok gelişmiş ülkede 30-50 yıl içinde sigara içen insanların olmayacağı belirtildi. İşte sigarayla ilgili bilmeniz gereken 10 gerçek:

 

– Dünyada 1 milyardan fazla kişi sigara içiyor. Sadece İngiltere’de 10,3 milyon sigara içicisi bulunuyor.

 

– Her yıl dünya çapında 5,5 trilyon sigara içiliyor. İngiltere’de 2009 yılında sigaraya 13,4 milyar pound harcandı.

 

– Dünya genelinde satılan ünlü bir markanın ortalama fiyatı İngiltere’de 6,42 pound, Amerika’da 5,63 Dolar, Almanya’da 4,95 Euro ve Japonya’da 440 Yen’dir. Bu fiyatın yüzde 90’ı vergilerden oluşuyor.

 

– İngiltere’de tütün şirketlerinin iş verdiği eleman sayısı 5 bin kişidir. Ayrıca toptancılar ve perakendeciler gibi 80 bin meslek sigaraya bağlı.

 

– Sigara kullanımı yılda 5,4 milyon kişinin ölümüne yol açıyor. Bu 6 saniyede bir kişinin ölmesi anlamına geliyor. Yirminci yüzyılda 100 milyon ölümün sigara nedeniyle oluştuğu belirtildi. Eğer bu gidişat devam ederse Dünya Sağlık Örgütü 21’inci yüzyılda bir milyar ölüm olabileceğini söylüyor.

 

– İngiltere’de toplam sigara üretimi 1974 yılında zirveye ulaştı. Sigara üretimi düz bir çizgide düşüyor. Amerika’da ise toplam sigara üretimi bundan 7 yıl sonra 1981 yılında zirve yapmıştı. Üretim halen düz bir çizgide düşüş gösteriyor.

 

– Imperial’s ve Gallaher’s firmaları 1996’da 600 milyon pound olan müşterek kârlarının 2006 yılında sadece 806 milyon pound’a yükseldiğini açıkladılar. Bu sigara içme oranının 4’te bir oranında düştüğü anlamına geliyor.

 

– Amerikan sigara üreticileri şimdi ülkelerinde sattıklarından daha fazlasını dünya çapındaki ülkelere satmaya çalışıyorlar.

 

– Amerikan hükümeti sigara paketleri için sade, süssüz bir paket sunmayı düşünüyor.

 

– Sigara içme trendleri ve kanunları gelişmiş marketlerde 5-10 yıllık süreci kapsıyor.

 

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL