Sıcak hava baş ağrısı yapıyor

Yetişkin Sağlığı
Sıcak hava baş ağrısını tetikleyen faktörler arasında. Ancak bulunulan ortamdaki hava sıcaklığının kontrol edilmesi ve uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması ile yaz ayları daha keyifli hale gelebilir...
EMOJİLE

Sıcak hava baş ağrısını tetikleyen faktörler arasında. Ancak bulunulan ortamdaki hava sıcaklığının kontrol edilmesi ve uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması ile yaz ayları daha keyifli hale gelebilir.

Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Bilge Bıyıklı, yaz aylarında rahatsız edici boyutlara ulaşabilen baş ağrıları hakkında bilgi verdi ve sıcakların tetiklediği ağrılara karşı alınabilecek önlemleri şöyle anlattı:

UZUN SÜRE KLİMA KULLANIMI BAŞ AĞRISINI TETİKLER 

“Mevsimsel değişiklikler baş ağrıları üzerinde etkilidir. Yaz aylarında, sıcakların artmasıyla baş ağrısı şikâyetlerinde de artış gözlenmektedir. Kronik ağrıları olan kişiler bunun çoğunlukla farkına bile varamayabilir. Oysaki bilimsel çalışmalar sıcak havalarda damarların genişlemesiyle baş ağrılarının da arttığını göstermektedir. Sıcak hava, tansiyon yükselmelerine neden olduğu için özellikle hipertansiyon hastalarında tehlikeli bir durum yaratabilir. Yüksek tansiyon da sıklıkla, kendisini ensede ağrı ile gösterir. Sıcakların yanında lodos da özellikle migreni tetikleyen en önemli nedenlerden biridir. Sıcaklar nedeniyle artan klima kullanımı da, baş ağrılarına neden olur. Klimalı ortamda uzun süre bulunmak baş ağrılarına yol açabilir.

Yaz dönemiyle birlikte artan baş ağrılarının tedavisi, ağrının tipine göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle, tedavinin şekline karar vermeden önce ağrının tipinin belirlenmesi büyük önem taşır. Gerilim tipi baş ağrısında depresyon tedavisine yönelik ilaçlar faydalı olabilirken; migren tedavisinde ilk basamak, hastalığın tetikleyicilerinden mümkün olduğunca uzak durmaktır. Düzenli uyku, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizler ile mevsimsel değişikliklere karşı önlemler almak gerekir. Bunlara dikkat edilmesine rağmen ataklar sık ise, hastaya atak sıklığını azaltıcı ilaç tedavisi uygulanır. Migren tedavisinde kullanılabilecek pek çok ilaç mevcuttur. Bu ilaçların sırayla denenmesi gerekebilir.

MİGREN TEDAVİSİNDE “BOTOKS” 

3 aydan uzun süreyle ayda 8 ve üzerinde migren atağı yaşayan kronik migren hastaları ise tedavide botoks uygulamasından faydalanabilmektedir. Böylelikle kronik migren hastalarının ilaca bağımlı bir hayattan kurtulmaları mümkün olmaktadır. Herhangi bir yan etkisi olmayan, yaklaşık 10 dakika süren bir enjeksiyon işleminden oluşan botoks tedavisinden sonra istirahate ihtiyaç duyulmaz. Botoks migren tedavisinde alın, şakaklar, ense, boyun bölgelerinde belirli noktalara ve derialtına “botulinum toksini” enjekte edilerek uygulanmaktadır.

BAŞINIZI SICAKLARDAN KORUYUN 

Yaz sıcaklarında, baş ağrısı riskine karşı bu öneriler dikkate alınmalı; 

• Güneşin dik olarak geldiği en sıcak saatlerde kendinizi ve başınızı koruyun. Bu saatlerde çok fazla dışarıda kalmamaya özen gösterin. 

• Güneşe çıkmak zorunda kaldığınızda şapka veya şemsiye kullanın. 

• Ani ısı değişikliklerinden kaçının (Çok sıcak ortamdan, klimatize edilmiş soğuk ortama geçmemeye dikkat edin.) 

• Klimadan gelen soğuk havaya doğrudan maruz kalmayın. 

• Su ve soğuk ayran gibi serinletici sıvıların tüketimini artırın. 

• Çok sıcaklarda alkol tüketimi baş ağrılarını tetikleyeceğini unutmayın.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme