Yetişkin Sağlığı

Şeker Hastalığı Korkutuyor

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Amerikalıların kilolarının artması ve egzersizden kaçınmaya devam etmeleri durumunda şeker hastası sayısının 2050 yılına kadar iki ya da üç katına çıkacağını belirtti. Merkezden..

Şeker Hastalığı Korkutuyor

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Amerikalıların kilolarının artması ve egzersizden kaçınmaya devam etmeleri durumunda şeker hastası sayısının 2050 yılına kadar iki ya da üç katına çıkacağını belirtti.

Merkezden James Boyle ve arkadaşlarının hazırladığı rapora göre, halen ABD’de şeker hastası olan yetişkinlerin sayısının her 10 kişide 1 olduğu vurgulanarak, gelecek 40 yılda ABD’de teşhis edilmiş ve edilmemiş şeker hastası yetişkinlerin sayısının 5 kişi de 1’e ya da her 3 kişide 1’e yükseleceği kaydedildi.

Merkezin diyabet uzmanı Ann Albright yaptığı açıklamada, bu alarm veren rakamların tip-2 diyabetin seyrini değiştirmenin önemini ortaya çıkardığını kaydetti. Albright, sağlıklı beslenme ve fiziksel hareket içeren yaşam biçimi tercihini geliştirme konusunda başarılı programların yaygınlaştırılması gerektiğini, aksi halde tehlikenin çok büyük olduğunu vurguladı.

CDC, halen ABD’de şeker hastası olan yetişkinlerin sayısının 24 milyon ve bunların çoğunun tip-2 olduğunu kaydetti.

Şeker hastalığı 2007 yılında ABD’de önde gelen ölüm nedenleri arasında yedinci sırada yer aldı. Hastalığın Amerikan sağlık sistemine yıllık maliyeti ise 174 milyar dolardan fazla.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL