Yetişkin Sağlığı

Şeker Hastalarına Müjdeli Haber!

Keşif şeker hastalarının felç geçirmesi halinde kalıcı tahribat ve ölümün önüne geçecek.  Diyabetlilerin felç geçirdiğinde vücutlarında neden daha tahribat oluştuğunun sırrı çözüldü. ABD’li bilim adamları diyabetlilerde kan şekeri yükseldiğinde kanamaya..

Şeker Hastalarına Müjdeli Haber!

Keşif şeker hastalarının felç geçirmesi halinde kalıcı tahribat ve ölümün önüne geçecek. 

Diyabetlilerin felç geçirdiğinde vücutlarında neden daha tahribat oluştuğunun sırrı çözüldü. ABD’li bilim adamları diyabetlilerde kan şekeri yükseldiğinde kanamaya yol açan protein tespit etti. Kanamaya yol açan ‘Plasma kallikrein’ adlı proteinin şeker hastalarının kanında yüksek oranda olduğunu keşfeden bilim adamları, şimdi proteini etkisizleştirerek felç yüzünden ölümlerin önüne geçmek için çalışıyor. Boston şehrindeki Joslin Diabetes Centre tarafından yürütülen araştırmada yükselen kan şekerinin en az 10 felçten 1’inde etkili olduğu ortaya çıktı. Prof. Dr Edward Feener’ın liderlik ettiği ve sonuçları Natire dergisinde yayımlanan araştırmada diyabetli farelerin felç geçirdiğinde diğerlerine oranla 10 kat daha fazla kanama meydana geldiği belirlendi.

 

KANAMA KONTROL ALTINDA

 

Prof. Dr. Feener, "İnmeye iki sorun yol açar. Birincisi yüzde 80 oranla gördüğümüz damarlardan beyne pıhtı atılması. Diğeri ise yüzde 20 oranla görünen beyin damarlarında kanama ki biz buna ‘hemorajik felç’ diyoruz. Hemorajik felç geçirenlerin yarısının kan şekerlerinin ortalamanın çok üzerinde olduğunu bulduk. Diyabetlilerdeki plasma kallikrein proteini yüzünden beyin kanaması çok daha hızlı ve şiddetli gelişiyor. Bu durum öncelikle hastanın hayatını kurtarmamızı zorlaştırıyor. Hastayı kurtarsak bile vücudunda ağır tahribat bırakıyor" diye konuştu.

 

FELÇ ÖLDÜRMEYECEK

 

Bugüne kadar bu proteinin mekanizması hakkında bilimin çok az şey bildiğini söyleyen Prof. Feener, "Proteini kontrol altına alırsak, kan şekeri ve kanama riskini kontrol altında tutabileceğiz. Diyabetliler arasında beyin kanaması sonrası hayatta kalma oranı üçte bir. Yeni bulgularla ölümlerin yarısının önüne geçebiliriz" dedi. Çalışma ABD Diyabet Birliği tarafından da övgüye değer bulundu. Kurumdan Dr. Sharlin Ahmed, Kan şekerini kontrol ederek felci önleyebileceğimizi düşünüyorduk. Oysa bunun sorumlusunun protein olduğu ortaya çıktı. Keşif heyecan verici" dedi.

 

Akşam

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL