Şehir stresi kansere yol açıyor

Yetişkin Sağlığı
Kadınvekadın.net’te yer alan habere göre, Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr.İhsan Karslıoğlu, kanser ile ilgili vatandaşları ilgilendiren bilgiler verdi. Radyasyon Onkolojisi’nin kanser tedav...
EMOJİLE

Kadınvekadın.net’te yer alan habere göre, Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr.İhsan Karslıoğlu, kanser ile ilgili vatandaşları ilgilendiren bilgiler verdi. Radyasyon Onkolojisi’nin kanser tedavisi yöntemlerden biri olan radyoterapi konusunda uzmanlaşılan bir alan olduğunu vurgulayan Uzman Dr. Karslıoğlu, “Radyoterapi İyonizan radyasyonun tedavi amacı ile kullanılmasıdır. Radyoterapi operasyon öncesinde, sırasında ve sonrasında kullanılır.

Kesin olarak sebebi bilinmeyen kanserin iki grup risk faktörü vardır. Kanser için risk faktörleri yaşam şekillerine, yaşa, cinsiyete ve aile öykülerine bağlı olarak değişir. Bir başka risk grubu ise sigara, alkol kullanımı, güneş altında kalma, aşırı derecede röntgen ışınına maruz kalma, kimyasal maddeler ile kötü beslenme gibi çevresel faktörlerdir. Kanser her yaşta görüldüğü gibi orta ve ileri yaş grubunda daha fazla rastlanmaktadır. Yakın akrabaları kanserden ölenlerin çoğunluğu ‘kanser olacak mıyım’ kaygısı taşır. Bir kaç özel durum dışında kanserin yüzde 95’inin kalıtsal olarak geçmediğini söyleyebiliriz” dedi.

Prostat, rahim ve göğüs kanserlerinin kadın ve erkek hormonlarının vücutta fazla miktarda devamlı yapımı veya dışarıdan vücuda verilmesi sonucu sık görüldüğünü ifade eden Dr. Karslıoğlu, köylerde stressiz yaşayanlara göre kentlerde yaşayanlarda daha fazla kansere yakalandığını söyledi. Dr. Karslıoğlu, “Örneğin kırsal alanlarda basit ve endişesiz hayat yaşayanlara göre, kentlerde oturup iş hayatlarında yorulan yıpranan kişilerde kanser daha fazla görülmektedir. Günümüzde milyonlarca insan kanserli ya da kanseri tedavi edilmiş olarak yaşamaktadır. Kanser tanısı ne kadar erkan başlarsa başarıya ulaşma şansı o kadar yüksek olur” şeklinde konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme