Yetişkin Sağlığı

Sebze Yiyenler Neden Ölüyor?

Almanya’da salatalık, domates ve maruldan bulaşan EHEC virüsü yüzünden ölenlerin sayısı 10’ya yükseldi. Mide ve bağırsak enfeksiyonuna yol açan virüs şu ana kadar bin kişide tespit edildi, bunlardan 274’ü ağır hasta…

Sebze Yiyenler Neden Ölüyor?

Almanya’da salatalık, domates ve maruldan bulaşan EHEC virüsü yüzünden ölenlerin sayısı 10’ya yükseldi. Mide ve bağırsak enfeksiyonuna yol açan virüs şu ana kadar bin kişide tespit edildi, bunlardan 274’ü ağır hasta. İspanya’dan getirilen sebzelerden bulaştığı tahmin edilen ve daha çok 60 yaşın üstündekileri etkileyen virüs Danimarka, İsveç, Hollanda ve İngiltere’de de görüldü.

Uzmanlara göre EHEC virüsü kılcal damar kanamasına neden oluyor; hemolitik üremik sendromu yani anemi ve akut böbrek yetmezliği şeklinde ortaya çıkıyor. Hastalar ise kanlı ishal ve böbrek yetmezliği sonucunda ölüyor. Son bir haftada Almanya’da EHE virüsü yüzünden ölenlerin sayısı dün Schleswig-Holstein eyaletinde 68 ve 87 yaşında iki kişinin hayatını kaybetmesiyle 10’a ulaştı.

Virüsün özellikle ülkenin kuzeyinde etkili olması uzmanları endişelendiriyor. Son ölümlerle Schleswig-Holstein’da ölenlerin sayısı 4’e yükseldi, 250 kişide virüs tespit edildi, bunlardan 70 ağır. Aynı şekilde Aşağı Saksonya’da; 3 ölü, 140 kişi virüslü, 40’ı ağır, Hamburg’da; 2 ölü, 400 kişi virüslü, Bremen’de 1 ölü, 50 kişi virüslü ve 28 hasta olduğu açıklandı.

YAŞLILAR VE KADINLARI VURUYOR!

Ölen kişilerin son günlerde daha çok salatalık, domates ve salata yediklerinin tespit edilmesi ise paniğe neden oldu. Şu ana kadar rahatsızlanan toplam 1 bin kişiden yüzde 70’nin ise 60 yaşın üzerinde ve çoğu kadın. Virüsün en çok ülkenin kuzeyinde görülmesinin ardından yetkililer “Kuzey Almanya’da yetişen sebzelere dikkat edin” çağrısı yaparken, virüsün nedeni kirli su veya gübre olabileceği belirtildi.

Virüsün Almanya’da yetişen sebzelerin yanı sıra İspanya’dan getirilen salatalıklarda da görülmesi üzerine panik tüm Avrupa’ya yayıldı. Alman Sağlık Bakanı Daniel Bahr uluslararası bir kriz masasın oluşturulabileceğini açıklarken, bakteri ayrıca Danimarka’da 4, İsveç’te 10, İngiltere’de 3, Hollanda’da 1 kişide tespit edildi.

Virüse karşı yeni bir tedavi yöntemi geliştiren Alman doktorlar ise önemli sonuçlar elde etmeyi bekliyorlar. Hamburg’taki Eppendorf Üniversite Hastanesi virüs yüzünden rahatsızlanan 6 hastaya özel bir Eculizumab isimli bir antikorun veren doktorlar “Böbrek yetmezliğini önleyebiliriz” dediler.

Tüketicileri Koruma Bakanı Ilse Aigner virüsün tamamen ortadan kaldırılana kadar “sebzelere dikkat edin” çağrısının süreceğini açıklarken, sebze ve gıda üreticileri uyarıları sert şekilde eleştirdi. Panik yüzünden son 1 haftadır sebze satışlarının neredeyse yarı yarıya düştüğüne dikkat çeken çiftçi derneklerine göre zarar 40 milyon Euro civarında. 

EHEC enfeksiyonu 10 can aldı

Almanya’da bağırsak enfeksiyonuna yol açan EHEC bakterisi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 10’a yükseldi. Enfeksiyona bağlı olarak Hemolitik Üremik Sendromu’na yakalananların sayısının ise 1000’in üzerinde olduğu ancak hastaların büyük çoğunluğu için yaşamsal tehlike bulunmadığı kaydedildi. İspanya’dan ithal edilen salatalıklardan geçtiği zannedilen ancak kaynağı kesin olarak belirlenemeyen bakteri, kılcal damar kanaması sonucu anemi ve akut böbrek yetmezliği şeklinde ortaya çıkan Hemolitik Üremik Sendromu’nu (HÜS) tetikliyor. 

GIDA HAREKETİ’NDEN UYARI

Gelişmelerin Türkiye’de de yaşanabileceği uyarısında bulunan Gıda Hareketi uzmanları, mevsimsiz meyve sebzelerin kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini belirtti. Mevsimsiz çıkan gıdalarda çok sayıda ve daha yoğun kimyasal kullanıldığını bunların zehir olduğunu belirten Gıda Hareketi uzmanları, domastes, salatalık, fasülye ve patlıcan gibi sebzelerin Türkiye’de Temmuz-Kasım aralığında tüketilmesi diğer mevsimlerde kesinlikle yenilmemesi gerektiğini belirtti.

Geçtiğimiz aylarda Türk domateslerinde ‘hepatit virüsü’ tespit edildiğini hatırlayan uzmanlar, ne yazık ki Türkiye’de bu tür gelişmeler halktan saklanır. Herhangi bir rahatsızlığınız ve ölümünüz yediğiniz gıdadan meydana gelmiştir ama bunu bu ülkede asla öğrenemezsiniz. Bu nedenle hiçbir meyve sebzeyi mevsimi dışında tüketmeyiniz. Mevyesimi içince ise mutlaka sirkeli suda yıkamalı uyarısında bulundu.

gıda hareketi ve ajanslar

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL