Sağlıklı gıdalar da ‘bağımlılık’ yapıyor

Yetişkin Sağlığı
Ntvmsnbc’de yer alan habere göre, ABD’deki Tufts Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, sadece sağlıksız değil, sağlıklı gıdaların da bağımlılık yapabileceğini gösterd...
EMOJİLE

Ntvmsnbc’de yer alan habere göre, ABD’deki Tufts Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, sadece sağlıksız değil, sağlıklı gıdaların da bağımlılık yapabileceğini gösterdi. Araştırmacılar, obez katılımcıların alışkanlıklarını 6 ay boyunca inceledi. Katılımcılardan bazıları “sağlıklı yiyecek programına” katıldı, bazıları ise rutin hayatına devam etti.

Beyindeki ödül mekanizmasını incelemek üzere araştırma öncesinde ve sonrasında katılımcıların MR’ı çekildi.

Lif ve protein bakımından zengin, düşük karbonhidratlı sağlıklı yiyeceklerle beslenen katılımcıların beyninin ödül merkezinde bu yiyeceklere karşı duyarlılığın arttığı, beynin bu yiyecekleri ödül olarak gördüğü belirlendi.

Bu kişilere farklı tür besinleri gösteren bilim insanları, beynin sağlıklı, az kalorili yiyeceklere daha fazla olumlu tepki verdiğini de saptadı.

Bilim insanları, araştırma sonuçlarının patates kızartmasına ya da hamburgere doğuştan bağımlığı olunmadığını ve “kötü alışkanlıkların” değiştirilebileceğini gösterdiğini vurguladı. Bir sonraki adımda bilim adamları daha fazla kişinin kaıtılıdığı, daha uzun süren bir araştırma ile beynin farklı bölgelerini de inceleyecek.

Araştırmanın sonuçları “Nutrition & Diabetes” dergisinde yayımlandı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme