Yetişkin Sağlığı

Sağlıkçılardan Uzaktan Eğitim Talebi

Türk Sağlık-Sen, sağlık çalışanlarına uzaktan eğitimle ön lisans ve lisans tamamlama hakkı verilmesi için, uzaktan eğitim veren 18 üniversiteye başvuru yaparak, Sağlık Meslek Lisesi ve Ön Lisans bitiren 170 bin..

Sağlıkçılardan Uzaktan Eğitim Talebi

Türk Sağlık-Sen, sağlık çalışanlarına uzaktan eğitimle ön lisans ve lisans tamamlama hakkı verilmesi için, uzaktan eğitim veren 18 üniversiteye başvuru yaparak, Sağlık Meslek Lisesi ve Ön Lisans bitiren 170 bin sağlık çalışanının bu eğitim hakkından yararlandırılmasını talep etti.

 

Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, başvuruda ön lisans bitirmiş 84 bin 229 sağlık çalışanın herhangi bir üniversite tarafından lisans tamamlama programı açılmadığından, lisans tamamlama imkanına sahip olmadığı belirtildi.

 

Bu nedenle Türk Sağlık-Sen, uzaktan eğitim veren Atatürk, Fırat, Gazi, İnönü, İstanbul, Karadeniz Teknik, Kırıkkale, Mersin, Ondokuz Mayıs, Sakarya, Süleyman Demirel, Trakya, Afyon Kocatepe, Ankara, Balıkesir, Kocaeli, Çukurova ve Girne üniversitelerine başvurarak, sağlık çalışanlarına da uzaktan eğitimle lisans tamamlama ve ön lisans programları açılmasını istedi.

 

Başvuruda, 86 bin 573’ü sağlık meslek lisesi mezunu olarak görev yapan ve herhangi bir önlisans programını bitirme imkanı bulamayan aralarında sağlık meslek yüksek okulu ve ön lisans mezunlarının da bulunduğu toplam 170 bin sağlık çalışanının eğitim hakkından yararlanması talebinde bulunuldu.

 

”AMAÇ EĞİTİM DÜZEYİNİ YÜKSELTMEK”

 

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, sendika olarak daha önce ebe, hemşire, sağlık memurları ve tıbbı teknologlara lisans tamamlama hakkı verilmesini sağladıklarını belirtti.

 

Bunun hemen ardından tüm sağlık çalışanlarına lisans tamamlama hakkıyla sağlık meslek lisesi mezunlarına ön lisan hakkı verilmesi için yeni bir mücadele sürecini başlattıklarını ifade eden Kahveci, ”Önce Sağlık Bakanı, Müsteşarı ve Sağlık Eğitim Genel Müdürü ile görüşmeler gerçekleştirdik. YÖK’e 3 bin dilekçeyle başvuru yaptık. Bu girişimlerimizin ardından bu konuda üniversiteleri de harekete geçirmek ve çalışanların bu hakka bir an önce kavuşmasını sağlamak için sağlık çalışanlarının eğitim düzeyinin yükseltilmesi amacıyla uzaktan eğitim veren 18 üniversiteye resmi yazıyla başvurduk” dedi.

 

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL