Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Yetişkin Sağlığı
Saç dökülmesi kadınlar için de erkekler için istenmeyen bir durumdur. Çoğu zaman uzmanlar bu durumu strese bağlasa da saç dökülmesinin tahmin ettiğinizden çok daha ciddi sebepleri olabilir. İşte saç d...
EMOJİLE

Saç dökülmesi kadınlar için de erkekler için istenmeyen bir durumdur. Çoğu zaman uzmanlar bu durumu strese bağlasa da saç dökülmesinin tahmin ettiğinizden çok daha ciddi sebepleri olabilir.

İşte saç dökülmesinin sebepleri…

Troid hastalığı

Troid hormanlarındaki dengesizliğin en belirgin belirtilerinden biri saç dökülmesidir. Ancak tedavi edildiği zaman saçlar eski sağlıklı haline dönecektir.

Bilnçsiz diyetler

Bilinçsiz bir şekilde başlanan diyet vücutta bazı vitamin ve mirerallerde azalma gerçkleştiriyor. Nervesa, blumia gibi yeme problemleri yaşanan hastalıklarda da saç dökülmeleriyle karşılaşılabiliyor.

Demir ve protein eksikliği

Demir ve protein eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmelerinin sebebi beslenme kaynaklıdır. Vücutta demir ve protein alımı azaldığında saç dökülmesi gözlemleniyor.

Saçı sıkı toplamak

Saçınızı toplarken çok sıkmak veya çektirmek saçların dökülmesine sebep olabiliyor. Bu işlem kelliğe kadar varan sonuçlara neden olabiliyor.

Stres

Stres ve travmalar saç dökülmesinin başlıca nedenleri arasında yer alıyor. Yaşanan stres ve travmanın ardından devam eden 4 ay süresinde dökülmeler kendini gösterir.

Saçı fazla ısıya maruz bırakmak

Saçlarınızı sık sık düzleştirici kullanarak veya fön çekerek ısıya maruz bırakıyorsanız saç dökülmesi yaşamanız yüksek ihtimaller arasında.

Menopoz

Uzmanlar henüz menopozla saç dökülmesi arasında direk bir ilişki bulamamış olsalarda menopoza giren kadınlarda saç dökülmesi şikayeti görülüyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme