Yetişkin Sağlığı

‘Retoks In Detoks Out!’

Prof. Dr. Bingür Sönmez, "Bu yılki Kurban Bayramı retoks için bir vesile olsun ve hastalar kurban etinden aşırıya kaçmamak kaydı ile yesinler. Ayda iki kez de canları ne istiyorsa yiyebilirler…

‘Retoks In Detoks Out!’

Prof. Dr. Bingür Sönmez, "Bu yılki Kurban Bayramı retoks için bir vesile olsun ve hastalar kurban etinden aşırıya kaçmamak kaydı ile yesinler. Ayda iki kez de canları ne istiyorsa yiyebilirler. Bunlar; Adana kebap, paça çorbası, işkembe çorbası olabilir" önerisinde bulundu.

"Yıllarca insanları kolesterol açısından korkuttuk. Ancak kolesterolsüz yaşam olamaz çünkü kolesterol bir yapı taşıdır" diyen Prof. Dr. Bingür Sönmez İnsanlar için 2.5 milyon yıl önce "Taş Devri Diyeti" vardı. Asıl felaket yerleşik yaşama geçtikleri ve rafine şeker ile tanışmaları ile gerçekleşti."

"Erken yaşta Alzheimer, erken menopoz, erkeklerde cinsel fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, katarakt, psikolojik davranış bozuklukları ve kanser gibi hastalıklar kolesterol ve protein eksikliğinden kaynaklanmaktadır."

Memorial Şişli Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, kalp ve damar sağlığını bozun en büyük tehlikenin sanıldığı gibi kolesterol değil, insülin olduğunu söyledi.
Protein ve kolesterolün vücut için çok önemli bir yapıtaşı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Sönmez, 2.5 milyon yıl önce "Taş Devri Diyeti" ile insanların sağlıklı bir yaşam sürerken, çok önemli hastalıkların temelinin, rafine şeker ile tanıştıkları 200 yıl öncesinde atıldığını anlattı.
 

Kolesterol eksikliği kanser nedenidir!
Kolesterol, vücudun en önemli yapı taşıdır. Vücutta yeteri kadar protein tüketimi olmazsa; hormonlar, sinir sistemi ve hücre yenilenmesini sağlayan mekanizmalar olumsuz etkilenir. Erken yaşta Alzheimer, erken menopoz, erkeklerde cinsel fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, katarakt, psikolojik davranış bozuklukları ve kanser gibi hastalıklar vücuttaki kolesterol ve protein eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bir insanın vücudunda günlük olarak üretilen kolesterol miktarı 5 gramdır. Dışarıdan ne kadar kolesterol alınırsa alınsın, vücut onu hissederek kendi yaptığı kolesterolden düşer. Bu nedenle, "Kolesterol ne kadar düşükse o kadar iyidir" düşüncesi yanlıştır. Kolesterol için limitler vardır ve bunların altına inmek vücut sağlığı için tehlikelidir. Kötü huylu kolesterol olan LDL 100’ün altında, total kolesterol 200 civarında ve iyi huylu kolesterol olan HDL’nin mümkün olduğu kadar yüksek olması gerekir. HDL 55-60 olursa vücut için mükemmeldir.
 

Damar sertliğinin arkasındaki büyü: "İnsülin"
Karbonhidratlar vücuda girdiği anda insülin salgılanmasına neden olur ve direkt olarak depoya gider. Bu nedenle; beyaz un, beyaz ekmek, beyaz pirinç ve şeker vücutta insülin açısından tehlikelidir. Yani bir yiyecek vücutta ne kadar insülin salgılatıyorsa vücut sağlığı için o kadar zararlıdır. Koroner bypass yapılan hastaların % 60’ının kolesterolleri ve kan yağlarının normal değerlerde olduğu bilinen bir gerçektir. Buradan çıkan sonuç; "Damar sertliğinin arkasındaki asıl büyü insülindir."
 

Ayda iki kez retoks yapın! Retoks in, detoks out!
Taş Devri Diyeti’nde söylenen şudur; "istediğiniz kadar et istediğiniz kadar kolesterol ihtiva eden yiyecek yiyebilirsiniz." Hastalara "taş devrindeki gibi beslenin" deme şansımız yok. Çünkü o dönemde insanlar et tüketip 30 kilometre yol yürüyordu. Ancak şöyle bir öneride bulunabiliriz: "Taş devrindeki gibi beslenelim ama ayda yalnızca iki kere." İnsanlar "detoks" ifadesinden artık rahtsız oluyor. Ayda iki kez retoks yaparak biyodengenin sağlanması mümkün. Çünkü insanın biyolojik dengesi kolesterol ve protein üzerine kurulmuştur. Eğer bu denge yalnızca karbonhidrat ve sebze ile kurmaya çalışılırsa, bütün denge bozulmuş olur.
 

Ayda bir kez kolesterol yönünden zengin gıdalar yiyin. Bu yılki Kurban Bayramı retoks için bir vesile olsun ve hastalar kurban etinden aşırıya kaçmamak kaydı ile yesinler. Ayda iki kez de canları ne istiyorsa yiyebilirler. Bunlar; Adana kebap, paça çorbası, işkembe çorbası olabilir. Biz bunun ismini koyalım. Çünkü insanlar zaten bunu kaçamak olarak yapıyorlar böylece bunu bir disiplin altına almış oluruz. Böylece her gün düzensiz bir şekilde suçluluk duygusu hissederek değil, düzenli ve suçluluk hissetmeden ayda iki kez yemeleri mümkün olacaktır. Yumurta da yasaklanmış bir gıdaydı. Ancak insanlar haftada bir-iki kez gönül rahatlığı ile yiyebiliyorlar artık.

Bugün

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL