Psikolojik açlık kilo aldırıyor

Yetişkin Sağlığı
5 öğün beslenme, vücut yağ oranını azaltıyor ve bel çevresini daraltıyor. Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Baş, ara öğünlerin sağlık...
EMOJİLE

5 öğün beslenme, vücut yağ oranını azaltıyor ve bel çevresini daraltıyor. Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Baş, ara öğünlerin sağlıklı kilo vermede çok önemli olduğuna ve kısıtlayıcı yeme davranışının “tıkınma nöbetlerine” dönüştüğüne dikkat çekti.

Tok olsa bile aç hissediyor

Kadın ve Kadin internet sitesinde yer alan habere göre, Prof. Dr. Baş, aç kalanların psikolojik açlık nedeniyle çok fazla enerji aldıklarını söyledi ve şöyle devam etti: “Öğle yemeğini saat 12.00 gibi yiyen birini ara öğünleri atladığında akşam yemeğine kadar geçen ortalama 8 saatlik süre boyunca aç kalıyor. Bu sürede kan şekeri düşüyor, fizyolojik açlığının yanına ilave olarak psikolojik açlık da çekmeye başlıyor. Bu kişi, akşam yemeğini yedikten sonra fizyolojik olarak tok bile olsa, psikolojik olarak kendini bir türlü doyuramıyor. Akşam yemeğinden yatana kadar geçen sürede de duygusal açlığı bastırma çabası başlıyor.”

İşte doğru ara öğün tercihleri

Ara öğünlerde aşırı kalorili besinlerin tercih edilmesi sık yapılan bir hata.

Peki ne mi yemeliyiz?

– Diyet bisküvi + süt–ayran

– Yoğurt – süt – ayran

– Peynir + tam tahıl ekmek

– Meyve + yoğurt

– Kuru meyve + yoğurt

– Sütlü kahve

– Protein barı (haftada 2 defa)

– 10 adetten fazla olmayacak şekilde tuzsuz (kavrulmamış) badem