Prostat nedir?

Yetişkin Sağlığı
Prostat idrar torbasının çıkış bölümünde yer alan başlıca işlevi üreme ile ilgili olan yaklaşık 20 gramlık bir salgı bezi ne ifade etmektedir. Bu salgı bezinin içerisinden işeme kanalı geçmektedir ve ...
EMOJİLE

Prostat idrar torbasının çıkış bölümünde yer alan başlıca işlevi üreme ile ilgili olan yaklaşık 20 gramlık bir salgı bezi ne ifade etmektedir. Bu salgı bezinin içerisinden işeme kanalı geçmektedir ve yaşlanma ile birlikte birçok erkekte bu salgı bezinin büyümesi görülmektedir. Prostat görülen her erkekte çeşitli tedaviler gözlemlenebilir. Çünkü prostat hep aynı noktada ya da aynı şekilde büyümez bazı erkeklerde idrar kanalına doğru büyüme yaparken bazılarında ise idrar torbasının içine doğru büyüme yapar. Öte yandan bazı hafif büyümeler hastada ciddi rahatsızlıklara sebep olurken dışarıya genişlemiş durumlarda ise fazla büyümüş prostat hastaya aynı oranda biri şikayet teşkil etmez.

Prostat tedavileri

Prostat tedavilerinde prostat dokusunun kapsül içerisinde çıkarılmasına ifade eden holep tekniği kullanılır. Holep tekniği özellikle de son yıllarda fazlaca kullanılmaya başlanmıştır. Holep prostat ameliyatı son derece kolay gerçekleştirilen bir ameliyattır. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu ameliyat hastalarda hızlı şekilde sonuç alınmasına neden olur. Prostat ameliyatı bu anlamda sıkıntı yaşayan birçok erkeğin hızlı bir biçimde başvurduğu ve olumlu sonuçlar aldığı bir ameliyat şeklidir. Prostat tedavisi ve cerrahisinde uzaylı ve de lazerin yaygın olarak kullanılması ile birlikte holep tekniği daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Ama ben iyi sonuçlar bu tekniği daha da popüler hale getirmiştir. Prof. Dr. Tolga Akman holep tekniği ile başarılı sonuçlar olan bir hekimdir.

En yaygın kullanılan prostat tedavileri

Prostat özellikle ileri yaşlardaki erkeklerin çokça maruz kaldığı hastalıklar arasında yer almaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte prostat tedavileri de gelişme göstermiştir. Prostat tedavisi işlemlerinde farklı yöntemler kullanılabilir. Prostat kısaca idrar torbasının çıkışında yer alan salgı bezinin büyümesine ifade eder. Bu büyüme bazen idrar borusuna doğru olabileceği gibi idrar torbasının içine doğru da gerçekleşebilir. Hastaların şikayet boyutları aslında bu salgı bezinin büyüme oranı ile doğru orantılıdır. Fakat bazen büyüme oranı düşük olan hastalar bile fazla şikayetlerle karşılaşabilir.

Prostat tedavilerinde holep yöntemi

Üroloji tedavilerinde lazer günümüzde yaygın bir biçimde kullanılmaya başlanmıştır. Lazerin ve teknolojinin gelişmesi prostat tedavisinde holep tekniğinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Holep prostat ameliyatı erkeklerin olumlu sonuçları aldıkları son derece kolay bir ameliyattır. Bu ameliyat ile prostat dokusunun tamamı o bölgeden çıkarılmaktadır. Holep kapalı cerrahi yöntemi kullanılan bir prostat ameliyatı seçeneğidir. Profesör Doktor Tolga Akman bu ameliyata ülkemizde başarı ile gerçekleştiren Doktorlar arasında yer alır. İstanbul üniversitesi üroloji anabilim dalında uzmanlık eğitimini tamamlamış olan Tolga Akman günümüzde bu alanda en başarılı Doktorlar arasında yer alır. Prostat ameliyatı neticesinde birçok hastanın şikayetlerinden kurtulduğu gözlemlenmektedir. Bu yüzden öncelikle ihmal etmeden tedaviye başlamak ve doğru doktor ile sağlığı geri kazanmak için çaba sarf etmek önem arz etmektedir.

Prostattan erken kurtulun

Doktorlar prostat rahatsızlıklarını ve büyümesini  iyi huylu büyüme ve kötü huylu büyüme olarak ikiye ayırırlar. Ve yapılan tetkikler sonucunda hastaların ameliyatlı ilaçla tedavi almaları noktasında bir tedavi yol haritası belirlerler. Prostat rahatsızlığından kurtulmak ve bu hastalıkla baş etmek mümkündür. Hastaların bu anlamda bilinçli olmaları doktorların tavsiyelerini yerine getirmeleri ve rutin kontrollerini mutlaka yaptırmaları gerekir. Prostat günümüzde özellikle erkek sağlığında sıklıkla karşımıza çıkan bir rahatsızlık olarak ifade edilebilir. Doğru tedaviler ve yöntemler sonucunda birçok hastanın kısa süre içerisinde eski sağlığına kavuştuğu gözlemlenmiştir. Burada önemli olan hastaların doğru hekimler ile ve doğru tedavi olanakları ile karşılaşmasıdır.