Yetişkin Sağlığı

Profesörlerin ‘Tam Gün’ Kararını YÖK Verecek

Ebru Erdoğan’ın haberi Tam Gün Yasası’yla, devlet hastanelerindeki hekimlerin mesai sonrasında muayenehanelerde çalışması yasaklandı. Şimdi de üniversite hastanelerinin bağlı olduğu Yüksek Öğretim Kurulu, (YÖK) ‘tam günü’ öğretim üyeleri için uygulamaya..

Profesörlerin ‘Tam Gün’ Kararını YÖK Verecek

Ebru Erdoğan’ın haberi

Tam Gün Yasası’yla, devlet hastanelerindeki hekimlerin mesai sonrasında muayenehanelerde çalışması yasaklandı. Şimdi de üniversite hastanelerinin bağlı olduğu Yüksek Öğretim Kurulu, (YÖK) ‘tam günü’ öğretim üyeleri için uygulamaya hazırlanıyor. Birkaç taslak hazırlayan Kurul’un Başkanı, Başbakan ve Sağlık Bakanı ile bir araya gelecek. YÖK Genel Kurul Üyesi Sait Bilgiç, birkaç taslak hazırladıklarını belirterek, bu taslaklarda hocaların muayenehanelerde çalışmamasının, ortak konu olduğunu söyledi. “Tam Gün deyince artık bu muayenehaneciliğe kapalı” diye konuşan Bilgiç, üniversitelerde yaşanan sorunun, ‘hoca farkı’nın kaldırılması olduğunu dile getirdi.

‘GELİR KAYBI, YÖNETİMDE SIKINTI VAR GİBİ GÖSTERİYOR’
Önümüzdeki günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın bir araya gelip hazırlanan taslakları değerlendireceğini anlatan Bilgiç, ‘hoca farkı’nın kaldırılmasına da bir çare arayacaklarını söyledi. Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) belirtilen ödemelerin üniversite hastanelerinde, devlet hastanelerinden çok farklı olmadığını dile getiren Bilgiç, şöyle devam etti: “Biz, hoca farkının bir şekilde yeniden ödenmesini istiyoruz. Bunu devlet SGK üzerinden de ödeyebilir. Ancak bir profesörün hem eğitim, hem de araştırma görevlerinin yanı sıra 8 saat de hasta bakması çok mümkün değil. Hoca farkının kaldırılması, üniversitelerin gelirlerini de etkiliyor ve bu sefer üniversite hastanelerindeki yönetimlerde sıkıntı varmış gibi görülüyor. Geçen yıl hükümet, 2011 için üniversitelerdeki hoca farkı gelirini sağladı. Ancak önümüzdeki yıllarda ne olacağı belli değil. Bunun bir şekilde, tercihe bağlı karşılanabilir bir sistem haline getirilmesi gerek.”

Gazete Haberturk

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL