Yetişkin Sağlığı

Potansiyel Suçlular 3 Yaşında Belli Oluyor

Tutukluların beyin MR’larını inceleyen Pennsylvania Üniversitesi’nden Prof. Adriane Raine, cinayet ve yaralama gibi suçları işleyenlerin beyinlerindeki “prefrontal korteks” adlı bölgenin daha küçük olduğunu ve daha az çalıştığını saptadı. Raine, beyindeki..

Potansiyel Suçlular 3 Yaşında Belli Oluyor

Tutukluların beyin MR’larını inceleyen Pennsylvania Üniversitesi’nden Prof. Adriane Raine, cinayet ve yaralama gibi suçları işleyenlerin beyinlerindeki “prefrontal korteks” adlı bölgenin daha küçük olduğunu ve daha az çalıştığını saptadı.

Raine, beyindeki bu durumun çocukken de saptanabileceğini söyledi. Indiana Üniversitesi’nden Dr. Nathalie Fontaine ise 1994-1996 yıllarında İngiltere ve Galler’de doğan 9 bin ikizin verilerini inceledi. Çocukların 3-4 yaşındayken suçluluk duymamak, empati kuramamak gibi yanlarının ortaya çıktığını ve bunun ileriki yaşta suça yöneltebileceğini belirten Fontaine, “Bunların beyinlerinde farklılıklar gözlemlendiği bir gerçek” dedi. Fontaine, beyin taramaları incelenerek gelecekte suç işleme konusunda risk altında olduğu belirlenen çocukların bazı terapiler uygulanarak kazanılabileceğini söyledi.

GAZETE HABERTURK

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL