Plastik maddeler migreni tetikleyebilir!

Yetişkin Sağlığı
Kansas Üniversitesi’nden bilim insanları, fareleri 3 günde bir Bisfenol A (BPA) maddesine maruz bıraktı ve hayvanların davranışlarını gözlemledi. Bu kimyasala maruz kaldıktan yarım saat sonra fa...
EMOJİLE

Kansas Üniversitesi’nden bilim insanları, fareleri 3 günde bir Bisfenol A (BPA) maddesine maruz bıraktı ve hayvanların davranışlarını gözlemledi. Bu kimyasala maruz kaldıktan yarım saat sonra farelerin daha az aktif olduğu, gürültü ve ışığa daha duyarlı hale geldiği, daha çabuk korktuğu ve baş ağrısı belirtileri gösterdiği belirtildi.

Ayrıca farelerde, migrenle bağlantılı olduğu bilinen östrojen hormonunda ani artış da görüldü.

Halk arasında “damacana plastiği” olarak bilenen BPA’nın baş ağrıları ve migreni tetiklediğinin belirlendiği belirten bilim insanları, bu kimyasala daha az maruz kalınmasının ağrıların sıklığı ve ciddiyetinin azalmasını sağlayabileceğini vurguladı.

Araştırmanın sonuçları, “Toxicological Sciences” dergisinde yayımlandı.

BPA’nın, kısırlık, cinsel organların gelişimi, prostat ve meme kanserinde etkili olduğu tahmin ediliyor. Bu madde, kadınlık hormonu östrojen gibi etkili oluyor, üreme ve beyin gelişiminde rol oynuyor.

Kanserojen olabileceği şüphesi üzerine, AB ile paralel olarak Türkiye de biberon gibi bebek beslenmesinde kullanılan polikarbonat malzemelerin üretiminde BPA kullanımını yasaklamıştı.

Ntvmsnbc