Pankreas Kanseri Affetmiyor

Yetişkin Sağlığı
Vücutta sindirim ve insülin hormonuyla ilgili birçok önemli işlevi yerine getiren pankreasta bir tümör ortaya çıktığı zaman hiçbir belirti vermeden hızla yayılıyor ve sonuç ölüme kadar gidebiliyor. Ne...
EMOJİLE

Vücutta sindirim ve insülin hormonuyla ilgili birçok önemli işlevi yerine getiren pankreasta bir tümör ortaya çıktığı zaman hiçbir belirti vermeden hızla yayılıyor ve sonuç ölüme kadar gidebiliyor. Neolife Tıp Merkezi’nden Medikal Onkolog Prof. Dr. Mert  Başaran, pankreas kanserinin erken belirti vermediği için teşhiste geç kalındığını söyledi. Başaran, insanların pankreas konusunda çok fazla fikir sahibi olmadığına dikkat çekerek, bu hayati organla ilgili şu bilgileri verdi:

‘Pankreası on iki parmak bağırsağı çevriliyor. Bağırsağa giden çok önemli damarlar onu teğet geçiyor. Arkada omurganın önündeki lenf bezleri üzerine oturuyor. Tümörün iki santimetreyi geçmesi durumunda cerrahi müdahale yapamıyoruz, çünkü büyüdüğünde hem arkadaki lenf bezlerini hem de etrafındaki damarları etkiliyor. Cerrahi müdahale ettiğimizde de sadece pankreası değil, midenin, on iki parmak bağırsağının ve karaciğerin bir bölümünü de almak zorunda kalabiliyoruz. Safra yollarını temizliyoruz ve safra kesesini de çıkarıyoruz. En ufak bir komplikasyon durumunda ise bir anda ameliyattan uzaklaşabiliyoruz. Bu durumda radyoterapi ve kemoterapi söz konusu oluyor.’
Prof. Dr. Başaran, pankreas kanserine nadir de olsa 38 yaşında yakalanılabileceğini söyledi. Başaran’a göre toplumda çok bilinmese de pankreas kanserinde sadece alkol değil, sigara da büyük risk faktörü. Ailedeki geçişin önemli olmadığı bu kanser türü erkeklerde kadınlara göre 4 kat fazla görülüyor. Kritik yaş ise 50 yaş sonrası. Başaran, sigara ya da alkol kullanan kişilerin yılda bir kez kanser check-up’ı yaptırmalarını tavsiye ettiklerini söyledi. Bu kontrollerde kan tahlilin yanı sıra ultrason ile panksreasa da bakılıyor.

En büyük belirti karın ağrısı
Anadolu Sağlık Merkezi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Kemal Raşa, tanı konulan hastaların yüzde ikisini pankreas kanserinin oluşturduğunu belirterek, ‘Ancak biyolojik olarak agresif seyreden bir tümör olduğu için kansere bağlı ölümlerin yüzde 5’ini oluşturmaktadır. Bulguların, müphem karın ağrısı ve dolgunluk hissi gibi genel belirtiler olması da bu hastalıkta ciddi bir tanı zorluğu yaratıyor. Bazı hastalarda safra kanallarını tıkadığı için ani görülen sarılık da önemli bir belirti olarak sayılabilir’ dedi.

Türkan YILMAZER /Akşam

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme